Apple Nasıl Kuruldu? Kurucusu Kim ?

Apple Nasıl Kuruldu Kurucusu Kim

Apple Inc., merkezi Cupertino, California’da bulunan ve tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve çevrimiçi hizmetler tasarlayan, geliştiren ve satan bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. Microsoft, Amazon, Google ve Facebook ile birlikte Big Five teknoloji şirketlerinden biri olarak kabul edilir.

Şirketin donanım ürünleri arasında iPhone akıllı telefon, iPad tablet bilgisayar, Mac kişisel bilgisayar, iPod taşınabilir ortam yürütücü, Apple Watch akıllı saat, Apple TV dijital ortam yürütücü, AirPods kablosuz kulaklıklar ve HomePod akıllı hoparlör yer alıyor.

Apple’ın yazılımı macOS, iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerini, iTunes medya oynatıcısını, Safari web tarayıcısını, Shazam akustik parmak izi yardımcı programını ve iLife ve iWork yaratıcılık ve verimlilik paketlerini ve Final Cut gibi profesyonel uygulamaları içerir. Pro, Logic Pro ve Xcode. Çevrimiçi hizmetleri arasında iTunes Store, iOS App Store, Mac App Store, Apple Music, Apple TV +, iMessage ve iCloud bulunur. Diğer hizmetler arasında Apple Store, Genius Bar, AppleCare, Apple Pay, Apple Pay Cash ve Apple Card bulunur.

Apple Nasıl Kuruldu Kurucusu Kim

Apple Ipod

Apple, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Wozniak’ın Apple I kişisel bilgisayarını geliştirmek ve satmak için Nisan 1976’da kuruldu, ancak Wayne 12 gün içinde payını geri sattı. Ocak 1977’de Apple Computer, Inc. olarak kuruldu ve Apple II de dahil olmak üzere bilgisayarlarının satışları hızla büyüdü. Birkaç yıl içinde Jobs ve Wozniak bilgisayar tasarımcılarından bir kadro tutmuş ve bir üretim hattına sahip olmuşlardı. Apple 1980’de finansal başarı elde etmek için halka açıldı. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Apple, 1984’teki orijinal Macintosh gibi yenilikçi grafik kullanıcı arayüzlerine sahip yeni bilgisayarlar gönderdi ve Apple’ın ürünlerine yönelik pazarlama reklamları yaygın bir şekilde eleştirildi. Bununla birlikte, ürünlerinin yüksek fiyatı ve sınırlı uygulama kütüphanesi, yöneticiler arasındaki güç mücadeleleri gibi sorunlara neden oldu. 1985’te Wozniak, Apple’ı dostane bir şekilde terk etti ve fahri bir çalışan olarak kaldı, Jobs ve diğerleri NeXT’i kurmak için istifa etti.

Apple Iphone

Kişisel bilgisayarlar pazarı 1990’larda genişledikçe ve geliştikçe Apple, Intel PC klonlarında Microsoft Windows’un daha düşük fiyatlı ikilisine pazar payını kaybetti. Kurul, CEO Gil Amelio’yu mali açıdan sıkıntılı şirketi rehabilite etmek için 500 günlük bir ücrete dahil etti – işten çıkarmalar, yönetici yeniden yapılandırma ve ürün odağı ile yeniden şekillendirdi. 1997’de Apple’ın umutsuzca başarısız olan işletim sistemi stratejisini çözerek ve Jobs’u geri getirerek NeXT’yi satın almasına yol açtı. Jobs, 2000 yılında CEO olarak iktidarlı bir şekilde liderlik durumuna geldi.

Apple Nasıl Kuruldu Kurucusu Kim

Apple Iphone 8

Apple, canlandırıcılaştırıcı farklı kampanya altında kârlılığa geri döndü, 1998’de iMac’i başlatarak, 2001’de Apple Store perakende zincirini açarak ve çok sayıda şirket satın alarak yazılım portföyünü genişletmek. Ocak 2007’de Jobs, tüketici elektroniğine odaklanan odak noktasını yansıtan Apple Inc. şirketini yeniden adlandırdı ve iPhone’u büyük bir alkış ve finansal başarıya taşıdı. Ağustos 2011’de Jobs sağlık sorunları nedeniyle CEO olarak istifa etti ve Tim Cook yeni CEO oldu. İki ay sonra Jobs öldü ve şirket için bir dönemin sonunu getirdi. Haziran 2019’da Apple’ın CDO’su Jony Ive, kendi firmasını kurmak için şirketten ayrıldı, ancak Apple ile birincil müşterisi olarak çalışacağını belirtti.

Apple Ipad

Apple, büyüklüğü ve gelirleri ile ünlüdür. Dünya çapında yıllık geliri 2018 mali yılı için 265 milyar dolar oldu. Apple, gelir bakımından dünyanın en büyük teknoloji şirketi ve dünyanın en değerli şirketlerinden biridir. Ayrıca Samsung ve Huawei’den sonra dünyanın üçüncü büyük cep telefonu üreticisidir. Ağustos 2018’de Apple, 1 trilyon doların üzerinde değere sahip ilk halka açık ABD şirketi oldu. Şirket, 2018 itibariyle 123.000 tam zamanlı çalışan istihdam etmekte ve 24 ülkede 504 perakende mağazasına sahiptir.

Dünyanın en büyük müzik perakendecisi olan iTunes Store’u işletiyor. Ocak 2018 itibarıyla dünya genelinde 1,3 milyardan fazla Apple ürünü aktif olarak kullanılmaktadır. Şirket ayrıca yüksek düzeyde marka bağlılığına sahiptir ve dünyanın en değerli markasıdır. Ancak Apple, yüklenicilerinin işgücü uygulamaları, çevresel uygulamaları ve rekabet karşıtı davranışlar da dahil olmak üzere etik dışı iş uygulamaları ve kaynak malzemelerin kökenleri konusunda önemli eleştiriler alıyor.

Logoların Evrimi

1976–1984: Kuruluş

Apple Computer Company, 1 Nisan 1976’da Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından bir iş ortaklığı olarak kuruldu. Şirketin ilk ürünü tamamen Wozniak tarafından tasarlanan ve yapılan bir bilgisayar olan Apple I idi ve ilk kez Homebrew Computer Club’da halka gösterildi. Apple I, anakart olarak satıldı (CPU, RAM ve temel metin-video yongaları ile) – şimdi tam bir kişisel bilgisayar olarak pazarlanamayacak bir temel kit konsepti. Apple, Temmuz 1976’da satışa çıktı ve 666.66 $ (2019 dolarında 2.995 $, enflasyona göre ayarlandı) olarak piyasaya sürüldü. 180 Wozniak daha sonra söyledi canavarın sayısı ve işareti arasındaki ilişki hakkında hiçbir fikri yoktu ve “tekrarlayan rakamları” sevdiği için fiyatla geldi.

Apple Computer, Inc., 3 Ocak 1977’de Wayne olmadan şirket kurdu ve Apple’ın kurulduktan sonra sadece on iki gün sonra şirketten payını Jobs ve Wozniak’a 800 dolara geri sattı. Multimillionaire Mike Markkula, Apple’ın kuruluşu sırasında temel iş uzmanlığı ve 250.000 dolarlık fon sağladı. Operasyonların ilk beş yılında gelirler katlanarak arttı ve yaklaşık dört ayda bir iki katına çıktı. Eylül 1977 ve Eylül 1980 arasında yıllık satışlar 775.000 $ ‘dan 118 milyon $’ a yükseldi.

Wozniak tarafından da icat edilen Apple II, 16 Nisan 1977’de ilk West Coast Computer Faire’da tanıtıldı. Karakter hücresi tabanlı renkli grafikleri ve açık mimarisi nedeniyle başlıca rakipleri TRS-80 ve Commodore PET’ten farklıdır. İlk Apple II modelleri depolama aygıtları olarak sıradan kaset kullanıyor olsa da, 1978’de 5 1 flo4 inçlik disket sürücü ve Disk II adı verilen arayüzün yerini aldılar. Apple II, iş dünyasının ilk “katil uygulaması” için masaüstü platformu olarak seçildi: 1979’da yayınlanan bir elektronik tablo programı olan VisiCalc. VisiCalc, Apple II için bir iş piyasası yarattı ve ev kullanıcılarına Apple II satın almak için ek bir neden verdi: ofisle uyumluluk. VisiCalc’den önce Apple, Commodore ve Tandy’ye uzak üçüncü bir rakipti.

Google Nasıl Kuruldu? Kurucusu Kim?

Kaynak

Bir cevap yazın