BBVA Nasıl Kuruldu? Kuruluş Hikayesi

BBVA Nasıl Kuruldu Kuruluş Hikayesi. 9. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, İspanya siyasi bir kargaşaya neden olan derin bir değişim döneminden geçiyordu. Şirketler Yasası 1840’larda yürürlüğe girmiş ve gelişen madencilik endüstrisi daha iyi ulaşım altyapıları ve daha iyi finansman seçenekleri talep etmiştir. Liberal devrimin gelişiyle, bankacılık kurumları senaryosu daha iyiye doğru radikal bir değişim geçirdi.

1837’de İspanya, yarımadada değil Küba‘da inşa edilmiş tarihinin ilk demiryolu hattını açtı bu  Havana-Güines demiryolu idi. Ülkenin ilk Barcelona-Mataró yarı hattını tamamlaması on yıl daha sürecek. Bir sonraki bölüm Madrid-Aranjuez hattı ve ardından 1954’te Asturias limanına gelen Langreo-Gijón hattıydı.

3 Haziran 1855’te ilerici hükümet Parlamentonun İspanya’daki demiryolu hatlarının geliştirilmesini kuran Demiryolu Sektörü Kanununu onaylamasını sağladı. Bu karma kamu desteği ve özel yatırım modeli içinde, gelecekteki ağın radyal düzeni tanımlandı, Madrid’den kalkan ve ülkenin ana deniz limanlarına veya sınır geçişlerine giden hatlar.  Yasanın kabulü , ülkede 5.000 kilometrelik parkurların inşa edileceği on yıl süren bir patlamanın yolunu açtı ve ülkede akışkan bir finansman sistemine ihtiyaç duydu.

BBVA Bilbao Genel Merkez Binası

28 Ocak 1856’da, 1855’in ikinci yarısında 6 ay süren sıkı çalışmanın ardından, Bankacılık Yasası yayınlandı. Bu yeni düzenlemeler, hala şehir başına bir tane olmak üzere, bankaların varlığını öngörüyordu ve Banco Español’u geri çevirdi de San Fernando – Banco de San Fernando ve Banco de Isabel II gibi iki kuruluşun Banco de España’ya birleşmesinden kaynaklanmaktadır. Böylece, İspanya’da, yeni Banco de España’nın ve o sırada var olan Barselona ve Cádiz bankalarının üstünde 18 yeni ihraç eden banka kuruldu .

Ayrıca, 1856 sayılı yasa, kredi kuruluşları için kredi veren kurumlar için temelde borç verme ve iskonto uygulamalarıyla ilgilenen düzenleyici çerçeveyi oluşturmuştur . Kredi kurumları İspanyol halkının tasarruflarını çekmek ve onları sektöre kazandırmak amacıyla doğdu. Esasen, gelişmekte olan nakit aç demiryolu endüstrisine. Kredi dernekleri, yeni mevzuat çıkarıldıktan sonra önemli sayıda ortaya çıkmaya başlamış, toplam 35 artı para emirleri konusunda uzmanlaşmış iki kuruma ulaşmıştır.

Percival Skelton tarafından Bilbao görünümü. 19. Yüzyıl Ortası

Banco de Bilbao, geleceğin BBVA’sının başlangıcı

1850’lerde Bilbao Ticaret Kurulu’nu oluşturan girişimciler, Bilbao endüstrisindeki faaliyetlerini artırmak amacıyla 1856 tarihli İhraç Bankası Kanunu’nun yürürlüğe girmesine hızlı tepki gösterdiler. O zamanlar, 18.000 nüfusu ile Bilbao, Avrupa’yı dolaşan romantizm dalgasının etkisi altında bir şehirdi. 20. yüzyılın sonunda, şehir 400.000’den fazla nüfusa ulaşmıştı.

Yasanın TBMM tarafından onaylanmasından üç hafta sonra, Ticaret Kurulu Başkanı Pablo de Epalza, diğer yönetim kurulu üyelerini Bilbao’da bir bankanın kurulmasını değerlendirmek üzere bir komisyon kurmaya teşvik etti. 7 Mart’ta müdahil taraflar, içerikleri Bilbao Ticaret Kurulu üyeleri tarafından coşkuyla alınan bu amaçla hazırlanan raporun okunması için toplanmıştır. Bir hafta sonra, Vizcaya sivil valisinden Bilbao’da ihraç eden bir bankanın kurulmasına izin verilmesini talep eden bir başvuruda bulunuldu. Kraliçe Isabel II’ye itiraz edilen başvuruda belirtilen banka için seçilen isim Banco Bascongad o. Bununla birlikte, bu isim belgede de kapandı ve Banco de Bilbao ile değiştirildi.

29 Nisan 1856’da Banco de Bilbao’nun kurucuları, noterlik Serapio de Urquijo’ya sunulan bir senetle kurumun kuruluşunu “banknot ihracı da dahil olmak üzere bankacılık faaliyetlerinin yürütülmesi için özel bir bankanın kurulması için resmileştirdi menkul kıymetleri iskonto etmek, para emirlerini işlemek ve kredi vermek, Banco de Bilbao. 

Bizcaya Sivil Hükümeti ile hantal idari prosedürün tamamlanması, Genel Kurul’un çağrılması, kuruluş senedinin onaylanması ve ek bir tapuun resmileştirilmesi üzerine , Banco de Bilbao Kraliyet Onay Kararnamesi La Gaceta de Madrid’de yayınlandı. yıl sonra: 28 Mayıs 1857 .

4000 Real

Banco de Bilbao, yasal kuruluş tarihinden başlayarak, her biri 2.000 realin 4.000 hissesine bölünmüş 8 milyon reali sosyal sermayeyle 25 yıllık bir başlangıç ​​dönemi için geçerli olan bir izinle doğdu. Bu kurucu sosyal sermaye, kurumun 24 milyon reale kadar banknot çıkarmasına izin verdi. Bankanın kurucuları 106’ydı.

Banco Bilbao’nun finans kurumu olarak yolculuğu 24 Ağustos 1857’de, o zamanki Estufa Caddesi’nin 7 numaralı mütevazı merkezinde başladı. Carlos Adán de Yarza kentin en büyüğüydü.

Türkiye 

Garanti BBVA

2010 yılında Grup, Türkiye’nin en büyük ikinci bankası olan Türkiye Garanti Bankası A.Ş.’nin sermayesinin% 24,9’unu satın alarak , ortaklaşa yönetmek için Garanti’nin referans hissedarı Doğuş Grubu ile anlaşmaya vardı. Daha sonra bu katılım% 25.01’e yükseldi. Kasım 2014’te BBVA, Garanti bankasının% 14,89’unu Doğuş Holding’den 1.988 milyon Euro karşılığında satın alarak payını% 39.9’a yükseltti. 

Şubat 2017’de Doğuş ile Garanti bankasından 859 milyon avro karşılığında% 9,95 daha fazla satın almak için yeni bir satın alma anlaşması imzaladı. Katılımını% 49,85’e çıkardı.

BBVA Nasıl Kuruldu Kuruluş Hikayesi Yazı Sonu..

Kaynak:

Bir cevap yazın