Disney Nasıl Kuruldu? Disney’in Kuruluş Hikayesi

Walt Disney Company, 20. ve 21. yüzyıllarda aile eğlencesinin en iyi bilinen Amerikan şirketiydi ve o zamanlar şirketin adı Walt Disney Productions olarak geçiyordu. Disney aynı zamanda ABC , ESPN , Pixar , Marvel Entertainment ve 20th Century Fox gibi dünyanın en büyük medya holdinglerinden biriydi. Disney’in merkezi Burbank, Kaliforniya’dadır. Bu yazıda Disney nasıl kuruldu?, Disney’in kuruluş hikayesi, Disney tarihi/tarihçe, Disney’in sahibi/kurucusu kimdir?, Disney ne zaman kuruldu? konuları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Disney Nasıl Kuruldu?
Disney’in Kuruluş Hikayesi

Walt Disney, kariyerine 1920 yılında Missouri’deki Kansas City Film Reklam Şirketi ile başladı. 1922’de yetenekli bir animatör olan Disney ve arkadaşı Ub Iwerks, Kansas City’de Laugh-O-gram Films stüdyosunu kurdu. Masallara dayanan bir dizi karikatür üretmeye başladılar. Kuruluş zamanında Disney ve Iwerks’e  Hugh Harman, Rudolf Ising ve  Isadore (“Friz”) Freleng gibi bilindik animatörler eşlik etti. 

Walt Disney kurucusu sahibi

1923’te Disney, ilk kısa metraj çalışması olan Alice Harikalar Diyarında’yı üretti. Alice Harikalar Diyarında, canlı çekim ve animasyonu birleştiren bir filmdir. Filmin tamamlanmasından sonraki haftalar içinde Disney iflas başvurusunda bulundu ve kendini Hollywood’ta bir sinematograf olarak ispatlamak için Kansas City’den ayrıldı. Alice Harikalar Diyarında sürpriz bir şekilde hit(popüler) oldu ve daha fazla Alice filmi için distribütörler sipariş vermeye başladı. Bu durum Disney’i hayat boyu süren bir iş ortağı olan kardeşi Roy’un da yardımıyla Hollywood’daki işini yeniden açmaya zorladı. Kansas City ekibi de kısa süre sonra Kaliforniya’daki Disney’lere katıldı ve şirket önümüzdeki dört yıl boyunca genellikle Alice filmleri çekti.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Starbucks Nasıl Kuruldu?

Disney Nasıl Kuruldu?
İlk Mickey Mouse

1927’de Disney, karakterin yer aldığı ilk animasyon filmlerine başladı. (Şanslı Tavşan Oswald)  Disney’in distribütörü karakterin telif haklarını eline geçirdiğinde, Disney, Oswald’ın görünümünü değiştirdi ve Mortimer Mouse adını verdiği yeni bir karakter yarattı. Ardından karısının da teşvik etmesiyle Disney ona yeniden isim verdi ve yeni adı Mickey Mouse oldu.

İki sessiz Mickey Mouse çizgi filmi, (Plane Crazy ve Gallopin ‘Gaucho) Disney üçüncü Mickey ( Steamboat Willie)  üretimi için sesin yeniliklerini kullanmadan önce üretildi. Üretilen üçüncü Mickey aynı zamanda yayınlanan ilk Mickey çizgi filmidir. Çizgi film hemen bir sansasyon yarattı ve stüdyonun animasyonlu pazarda uzun yıllar egemen olmasına yol açtı.

Disney nasıl kuruldu -Tarih  Mickey Mouse

1930’lara gelirken şirket, 1929’da Walt Disney Productions olarak yeniden adlandırıldı. Mickey Mouse ve diğer çizgi filmler Donald Duck , Pluto ve Goofy’nin yanı sıra Silly Symphonies serisi de en iyi Disney ve Warner Brothers çizgi filmlerinin çoğunu kazanan parlak müzisyen Carl Stalling’in müzik setine sahip yarı soyut çizgi filmlerdir.  The Silly Symphonies –Flowers and Trees -(1932) üç renkte üretilen ilk çizgi film oldu ve bunun yanı sıra bir Akademi Ödülü ile onurlandırılan ilk kısa konulu animasyon oldu. Silly Symphonies çizgi filmlerinin en popüleri olanı Üç Küçük Domuz, Oscar kazanan bir diğer çizgi filmdir.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Youtube Nasıl Kuruldu?

Animasyon Film Klasikleri: Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Lady ve Sokak Köpeği

Stüdyonun devam eden başarısıyla birlikte Disney 1934 yılında büyük bir risk alarak “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler”i yaratmaya başladı. İlk uzun metrajlı animasyon çizgi filmi olmasa da ilk geniş yayın ve tanıtımı alan çizgi film oldu.  Pamuk Prenses ve 7 Cüceler endüstride devrim yaptı ve animasyonun uzun metrajlı hikayeler için bir araç olarak kullanılabileceğini kanıtladı. Disney, diğer animasyon stüdyolarının aykırı tarzının aksine, ortama gerçekçi bir yaklaşım koydu. Disney çizgi filmlerindeki sahneler, canlı aksiyon filmi olacak şekilde oluşturuldu ve karakterlerin gerçeküstü yönleri minimumda tutuldu. 

Disney nasıl kuruldu - Pinokyo

Karmaşık karakterlere sahip Pinokyo (1940), belki de Disney’in en büyük başarısıdır. Fantasia (1940) klasik kompozisyonlara göre yerleştirilmiş soyut bir skeç serisidir ve çarpıcı görsel özellikleriyle hala bahsedilen bir çalışma olmaya devam ediyor. Dumbo (1941) ve Bambi (1942) de Disney’in Pinokyo’da ilk kez bir araya getirdiği özellikleri etkin bir şekilde kullanarak başyapıt olarak tanınmayı sağladı bunlar:
müzik, komedi, duygusal, macera ve gerçek korkuydu. 

Gerçek korku, Disney’in koyduğu özelliklerde önemli bir bileşendi çünkü Disney’in kendisi iyi güçlerin sonunda zafer kazanması şartıyla, gençlerin kötüleri ve nahoş sahneleri tolere edebileceğini düşünüyordu.

Stüdyo animatörleri 1941 yılında greve gittiğinde Walt Disney büyük bir aksilik yaşadı. Disney olayı bizzat üstlendi ve stüdyoda bulunan en iyi animatörlerin çoğunu istifaya zorladı. Bu olaydan sonra stüdyo içindeki coşkulu ruh hali söndü ve stüdyo önümüzdeki on yıl boyunca Pinokyo veya Dumbo seviyesinde çok az çizgi film üretti. Bunun yerine kısa çizgi filmlere, doğa belgesellerine ve The Three Caballeros gibi canlı aksiyon ve animasyonu birleştiren ürünlere yöneldi.

Uzun metrajlı çizgi filmler; Külkedisi (1950), Alice Harikalar Diyarında (1951) ve Peter Pan (1953) iyi animasyonlar olarak kabul edildi ancak birçoğu 40’ların başlarındaki canlılık ve gösterişlerinden yoksundu.  Leydi Ve Sokak Köpeği (1955) eski Disney’e uyan bir animasyondu ancak Disney’in dikkati giderek artan bir şekilde canlı aksiyon özelliklerine, televizyon yapımlarına ve Disneyland’e adanmıştı. Disneyland, 1955 yılında California, Anaheim’da açıldı. Disney, filmleri ve filmlerin pazarlamaları üzerinde tam kontrol sağlamak için dağıtım şirketi Buena Vista Productions’ı kurdu.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Facebook Nasıl Kuruldu?

Walt Disney’in Son Projesi…

Disney Şirketi 1950’lerde ve 60’larda gelişmeye devam etti. Walt Disney, Hollywood standartlarına göre asla zengin bir adam değildi, çünkü büyük ölçüde mükemmelliğe kârdan çok değer verdi. “Para kazanmak için film yapmıyorum” , “Daha fazla film yapabilmem için para kazanıyorum.” demişti. Şirket, 15 Aralık 1966’da Walt Disney’in vefatı üzerine mali kargaşa içindeydi, ancak ölümünden önce planladığı işletmeler şirketin geleceğini güvence altına aldı. 

1965’te en iddialı projesi için Florida’nın merkezinde 43 dönümlük çorak arazi satın aldı.(Walt Disney World Tatil Köyü) Roy Disney projenin denetimini üstlendi ve park 1971’de büyük başarıyla açıldı; 1982’de Experimental Prototype Community of Tomorrow veya daha sonra Epcot(Geleceğin Deneysel Prototip Topluluğu) olarak bilinen Epcot Merkezi parka dahil edildi ve hemen ana cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Epcot, Walt Disney’in yaşamı boyunca tasarladığı son projeydi ve 21. yüzyılın başında yıllık 10 milyondan fazla ziyaretçi çekiyordu.

Disney nasıl kuruldu - Disneyland

Walt Disney’in hayata veda etmesinin ardından şirket güçlü bir şekilde varlığını sürdürdü. Mirası çok iyi korunmuş olmalı ki Disney hala günümüzün en değerli markalarından birisi konumunda. Hepimizin çocukluk ve gençlik yıllarına dokunmuş bir şirket teşekkürler Walt Disney

Disney Nasıl Kuruldu? Disney’in Kuruluş Hikayesi yazı sonu…

Kaynaklar:
https://www.britannica.com/topic/Disney-Company
https://d23.com/disney-history/
https://www.history.com/this-day-in-history/walt-disney-company-founded
https://www.biography.com/business-figure/walt-disney

Disney Nasıl Kuruldu? Disney’in Kuruluş Hikayesi” için bir yorum

Bir cevap yazın