Fenerbahçe Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi

Fenerbahçe Nasıl Kuruldu Tarihi Kuruluş Hikayesi hakkından her detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Fenerbahçe Spor Kulübü, yaygın olarak bilinen Fenerbahçe  İstanbul Kadıköy ilçesinde olan büyük bir Türk spor kulübüdür.

Fenerbahçe, futbol , basketbol , voleybol , masa tenisi , atletizm , yüzme , yelken , boks , kürek ve eSpor dahil olmak üzere kulübün tarihi boyunca çok sayıda Avrupa ve Ulusal şampiyonluğu kazanan birçok farklı rekabetin ana karakteridir.

Fenerbahçe Müzesinden Kazandığı Bazı Kupalar

Fenerbahçe, Türkiye’nin en eski ve en başarılı çoklu spor kulüplerinden biridir ve 7 büyük Avrupa şampiyonluğu, 1 Dünya Şampiyonası ve beş spor dalında 4 bölgesel Balkan şampiyonu olmak üzere 12 uluslararası şampiyonluk kazanmıştır ( Futbol , Basketbol , Voleybol , Masa Tenis , Tenis ). Türkiye’deki iki spor kulübünden biri ve Avrupa’da birkaç tanesinden biri olan spor bölümlerinden dördü ( Fenerbahçe Erkek Basketbol , Fenerbahçe Erkek Voleybolu , Fenerbahçe Kadın Voleybolu , Fenerbahçe Kadın Masa Tenisi ) ile Avrupa şampiyonluğunu kazandı . Bu nadir bir başarıdır.

Fenerbahçe Nasıl Kuruldu?

1908 yılında Fenerbahçe

Fenerbahçe, 1907 yılında İstanbul , Osmanlı İmparatorluğu’nda Ziya Songülen (sonra Nurizade Ziya Bey ), Ayetullah Bey ve Necip Okaner (sonra Enver Necip Bey) tarafından futbol kulübü olarak kuruldu . Bu birey grubu, düşük profil tutmak ve sıkı Osmanlı yönetimiyle herhangi bir sorun yaşamamak için kulübü gizlice kurdu. Sultan Abdülhamit’in, bu yüzden sıkı bir kulüp kurmak veya izlenmesine karşı çıktı. İngiliz aileleri tarafından oynanan futbol oyununun girişme Türk gençliğini yasakladılar. Kulübün adı İstanbul’un bir semti olan Fenerbahçe’den geliyor . Adı kelimenin tam anlamıyla “fener bahçesi” anlamına gelir Türkçe Fenerbahçe Burnu’nda bulunan tarihi bir deniz fenerine atıfta bulunarak ( fener , “deniz feneri” ve bahçe , “bahçe” anlamına gelir) .

Fenerbahçe İlk Logosu

Kulübün ilk Başkanı Ziya Songülen seçildi, Ayetullah Bey ilk Genel Sekreter oldu ve Enver Necip Okaner’e Genel Kaptanlık görevi verildi. Kulübün arması ve renkleri 1910’da Hikmet Topuzer’in rozeti yeniden tasarladı ve Ziya Songülen renkleri kulübün ikonik renklerinden sarı ve lacivert olarak değiştirdi. Fenerbahçe’nin faaliyetleri, yeni bir yasa uyarınca tüm futbol kulüplerinin yasal olarak var olmak için kayıt yaptırması gereken 1908’deki bir mevzuat reformuna kadar gizlilik içinde tutuldu. 

Fenerbahçe Kurucusu Kim?

Fenerbahçe, İstanbul Ligi’ne 1909 yılında katılmış ve ilk yıllarında beşinci sırada yer almıştır. Kurucu kadro Ziya Songülen , Ayetullah Bey , Necip Okaner , Galip Kulaksızoğlu , Hassan Sami Kocamemi , Asaf Beşpınar , Enver Yetiker , Şevkati Hulusi Bey , Fuat Hüsnü Kayacan , Hamit Hüsnü Kayacan ve Nasuhi Baydar’ı içeriyordu . Fenerbahçe personeli karşı oynanan Kraliyet Donanması İstanbul’u işgal sırasında Türk Kurtuluş Savaşı. Bazı İngiliz askerleri, oyuncuların uzmanlık alanlarından adlandırılan futbol takımları oluşturdular, örneğin Essex Mühendisleri , İrlanda Muhafızları , Grenadiers ve Topçu . Bu takımlar birbirlerine ve İstanbul’da yerel futbol takımlarına karşı oynadılar. Fenerbahçe bu maçların çoğunu kazandı.

Türk Futbol Federasyonu adı altında bugün devam eden, 1959 yılında profesyonel bir ülke ligini  Süper Ligi kurdu . İlk turnuvayı Fenerbahçe , Galatasaray’ı 4-1 yenerek mağlup etti. Ertesi yıl, Fenerbahçe UEFA Avrupa Kupası’na ilk kez katıldı . Csepel SC karşısında 4-3 galibiyet ile hak kazandılar . İlk maçlarını toplamda bir playoff oyununda OGC Nice 1–5’e kaybettiler . Ayrıca üç kez ikincilerdi.

In 1966-1967 Balkanlar Kupası (bir yarışma 1960-61 ve 1993-94 sezonları arasında var olan Doğu Avrupa kulüpleri için kurulan Arnavutluk , Bulgaristan , Yunanistan , Romanya , Türkiye ve Yugoslavya ) , Fenerbahçe üç maçta sonra kupayı kazandı  Yunan kulübü AEK Atina’ya karşı , yerli olmayan bir yarışmayı kazanan ilk Türk kulübü oldu. Bu başarı, bir Türk kulübü tarafından Sarıyer ve Samsunspor’un uzun yıllar sonra yarışma orijinal popülaritesinin çoğunu kaybettiği 1990’larda kupayı kazanana kadar benzersiz kalacaktır .

Fenerbahçe’nin Başarıları ve Kazandığı Kupalar

Futbol

Futbol departmanı kulübün en dikkate değer olanıdır ve diğerlerinin yanı sıra, rekor 28 Türkiye şampiyonluğu (19 Türkiye Süper Ligi , 6 Ulusal Lig ve 3 Türkiye Futbol Şampiyonası şampiyonluğu) dahil olmak üzere toplam 64 yerli kupa kazandı .  Kulüp , Türkiye Süper Ligi’nin tüm zamanların en iyi masasını da yönetiyor . 1968’de Balkanlar Kupası’nı  Fenerbahçe kazandı ,ilk uluslararası kupayı bir Türk futbol takımı kazanmış oldu..

Fenerbahçe Erkek Futbol Takımı

Basketbol

Erkek basketbol takımı Türkiye’nin en başarılı takımlarından biri ve Türk basketbol tarihinde EuroLeague’i kazanan tek takım . 2016–17 sezonunda Avrupa Şampiyonu oldular ve 2015–16 ve 2017–18 sezonunda ikincilik elde ettiler . Kulüp şimdiye kadar beş kez üst üste EuroLeague Final Fours’da ( 2015 , 2016 , 2017 , 2018 , 2019 ) oynadı .

Voleybol

Voleybolda, Fenerbahçe , 2010 yılında yenilmeyen FIVB Voleybol Kadınlar Kulübü Dünya Şampiyonluğunu kazanarak Olimpiyat takım sporlarında Dünya Şampiyonları olarak taçlandırılan ilk Türk kulübü oldu .  CEV Şampiyonlar Ligi içinde 2011-12 sezonunda onlar da kazanarak Avrupa Şampiyonlar tacını giymiştir . Dahası, kazanılan CEV Kupası  2014’te . Erkekler voleybol takımı 2013–14 sezonunda da CEV Challenge Cup’ı kazandı. Böylece kadın takımı olarak voleybol tarihi yazmak , aynı gün bir başka kıta unvanı olan CEV Kupası’nı kazandı . Bu eşsiz başarıya ulaşan Fenerbahçe, Türkiye’deki tek spor kulübü ve Avrupa’da hem erkek hem de kadın voleybol bölümlerinde Avrupa şampiyonluğu kazanan az sayıdaki spor kulübü oldu. 2009 ve 2013 yıllarında Balkan Şampiyonu oldular .

Masa Tenisi

Fenerbahçe’nin masa tenisi bölümü Türkiye’nin en iyisi ve Avrupa’nın en iyilerinden biri. 2011–12 ve 2012–13 sezonlarında Türkiye takımı ETTU Kupası’nı üst üste iki kez kazanan kadın takım . Avrupa Şampiyonlar Ligi Finalinde oynayan tek Türk takımı oldular ve 2015 yılında Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu yenilgisiz kazandılar ve böylece bir Türk masa tenisi takımı için şimdiye kadarki tek Triple Crown’a ulaştılar. Erkekler takımı 2008 yılında ETTU Kupası’nın finaline ulaştı. Bu, herhangi bir Türk takımının bugüne kadarki en iyi sonucu.

Fenerbahçe Masa Tenisi Takımı

Eski tenis takımı 1932’de Balkan Şampiyonasını kazandı.

Fenerbahçe, Türkiye’de milyonlarca hayranı ve dünyanın dört bir yanındaki Türk topluluklarında milyonlarca hayranı olan en çok desteklenen Türk kulüplerinden biridir . [16] Kulübün 16 Eylül 2012 tarihi itibariyle 309.026 ücretli üyesi bulunmaktadır.

Fenerbahçe Nasıl Kuruldu Tarihi Kuruluş Hikayesi Yazı Sonu…

Kaynak:

Bir cevap yazın