Gucci Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi

Gucci Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi yazımızda: Gucci nasıl kuruldu?, kuruluş hikayesi, tarihi/tarihçe, sahibi/kurucusu kim?, ne zaman kuruldu? konuları hakkında bilgi sahibi olacaksınız…
Gucci İtalyan lüks moda ve deri ürün markası. Gucci, Guccio Gucci tarafından Floransa, Toskana’da 1921’de kuruldu. Gucci aynı zamanda en çok satan İtalyan markasıdır. Gucci, Eylül 2009 itibariyle dünya çapında yaklaşık 278 doğrudan işletilen mağaza işletmektedir ve ürünlerini franchise’lar ve lüks mağazalar aracılığıyla toptan satış yapmaktadır. 2013 yılında marka, 4.7 milyar dolarlık satışla 12.1 milyar dolar olarak değerlendi. Forbes Dünyanın En Değerli Markaları listesinde Gucci, Mayıs 2015 itibariyle $12,4 milyar marka değeri ile, en değerli 38. markadır. Ocak 2015 tarihi itibariyle creative director ünvanı Alessandro Michele’dedir. 2020’de Gucci markası yaklaşık 17.63 milyar ABD doları olarak değerlendi.

Gucci Nasıl Kuruldu?
Tarihi Kuruluş Hikayesi

Gucci adı akla geldiğinde, çoğu moda meraklısı Alessandro Michele’nin son birkaç yıldır ortaya koyduğu çalışmalarını biliyor. Belki de Tom Ford’un skandal silüetlerini ve şok edici reklam kampanyalarını düşünüyorlar. Ancak marquee tasarımcıları Gucci’deki şovu yayınlamadan çok önce, moda evi mütevazi bir deri dükkanı olarak başlamıştı.

Gucci Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi - Gucci nasıl kuruldu?, kuruluş hikayesi, tarihi/tarihçe, sahibi/kurucusu kim?, ne zaman kuruldu?

26 Mart 1881’de basit bir İtalyan deri ürünleri üreticisi olarak dünyaya gelen Guccio Gucci,

konukların dünyanın dört bir yanından geldiği göz alıcı valizlerle ilk kez büyüdüğü Londra’daki Savoy otelinde bir hamaldı. Köklerine saygı göstererek sonunda tony bir bavul markası olan Franzi için çalışmak üzere doğduğu Floransa’ya geri döndü. Yıllar sonra, Gucci kendi yolunu çizmeye hazırdı ve 1921’de Floransa’da kendi isimsiz deri ürünleri mağazasını açtı.

Başlangıçta, Gucci’nin ana işi, her zaman en iyi İtalyan derilerinden hazırlanmış at binicileri için eyerler ve diğer aksesuarları yapmaktı. Tasarımları, aksesuar dünyasına daha da genişledikçe popülerlik kazanmaya devam etti ve İngiliz aristokratlar gelecek vaat eden Gucci’nin ana hayranları haline geldi. Bugün bile bu atlı yetenek, sevgili at biti detayı ve eyer detaylarından ilham alan kırmızı ve yeşil dokuma şerit de dahil olmak üzere Gucci’nin modern kreasyonlarında görülebilir.

Guccio, 1938’de üç oğlunu (Aldo, Vasco ve Rodolfo) işe aldı ve daha sonraki yıllarda Gucci’yi Roma’ya ve sonunda Milano’ya getiren markanın varlığını genişletmekle görevlendirildi.

Gucci Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi - Gucci nasıl kuruldu?, kuruluş hikayesi, tarihi/tarihçe, sahibi/kurucusu kim?, ne zaman kuruldu?

Deriyi, 1930’ların ortalarında İtalya’ya karşı yaptırımlar nedeniyle getirmek zordu, bu yüzden Gucci alternatif tekstilleri denemeye başladı. Bu ilk imza Gucci baskısına yol açtı koyu kahverengi, kenevir kumaşına dokunan birbirine bağlı küçük elmaslar. İkonik Bambu Çanta benzer koşullar altında 1947’de doğdu; Gucci zanaatkârları, II. Dünya Savaşı’nın sonuna doğru malzeme bulmak için uğraşıyorlardı ve benzersiz bambu çantalar yapmak için Japon bambularını kullanabileceklerini keşfettiler. Eşsiz ve patentli bir yöntemle işlenen bu cilalı bambu kulplar Gucci ile eş anlamlı hale geldi.

Gucci’nin Kurucusu Guccio Gucci’ye veda…

1953’te, Gucci’nin ilk New York butiğinin kapılarını açmasından sadece 15 gün sonra Guccio vefat etti. Ancak Guccio’nun zamansız ölümüne rağmen, markası gelişmeye devam etti ve Gucci’nin ABD’ye gelişi Amerikalı tüketiciler tarafından kucaklandı. Takip eden on yıl, tasarımlarını gururla reklam yapmaya başlayan ünlüler sayesinde Gucci için altın bir çağ oldu.

Elizabeth Taylor ve Peter Sellers Unisex Gucci kılıflarının hayranıydı. Jackie Kennedy halka açık bir huysuz Gucci çanta taşıdı ve çanta hızla ve resmi olarak “Jackie” olarak yeniden adlandırıldı. Grace Kelly, bir Bambu Çanta almak için bir Gucci mağazasına girdi ve minnettarlığının bir göstergesi olarak Rodolfo Gucci, İtalyan illüstratör Vittorio Accornero’dan Monako’nun sevgili prensesi için çiçek atkı tasarlamasını istedi. Ortaya çıkan baskı, canlı bir 37 renk dizisiyle tasvir edilen 43 çeşit çiçek, bitki ve böcek içeren bir Gucci imzası olan Flora olarak bilinir. Birbirine bağlı iki G’nin logosu da kurucu Guccio Gucci’ye tatlı bir saygı olarak bu dönemde tanıtıldı.

70’lerde Gucci, Tokyo’ya ve daha sonra Hong Kong’a köklerini bırakarak Doğu’ya yöneldi, ancak altın dönem sona ermiş gibiydi. Gucci kardeşler, 1981’de ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürmesine rağmen, sürekli kavga ediyordu. Batmanın eşiğine gelmişlerdi.

Dawn Mello’nun Creative Director Olarak Göreve Başlaması…

Ancak Gucci’yi canlandırma zamanı gelmişti ve bu, Dawn Mello’nun creative director (yaratıcı yönetici) olarak atanmasıyla başladı. Bergdorf Goodman’ın eski başkanı 1989’da eve katıldı ve onunla birlikte önemli bir ekip getirildi: Richard Lambertson tasarım direktörü, Neil Barrett erkek giyim tasarımcısı ve Tom Ford kadın hazır giyim tasarımcısı oldu. Mello’nun sorumluluğu altında, orijinal Gucci mokasen, gökkuşağı renkleriyle yeniden tanıtıldı. Ne yazık ki, tasarımların çoğu iyi karşılanmadı ve Mello 1994’te Bergdorfs’taki yepyeni rolüne geri döndü.

Aslında, Gucci’nin gerçek kurtarıcısı olarak bilinen Tom Ford’du. Mello’nun ayrılmasının ardından Gucci’nin yaratıcı yönetmeni olduğunda tasarımcı, markayı o zamanlar başka bir pistte bulunamayacağı açık bir seks çekiciliği ile bağdaştırdı. Daracık kayma elbiseler ve seksi stilettolar 90’ların minimalist trendinin tam aksine durdular ve tamamen tüketiciler tarafından kucaklandılar.

Yıldızı arttıkça, Ford beraberinde stilist olarak Carine ve tercih edilen fotoğrafçı olarak Mario Testino da dahil olmak üzere yeni nesil moda beyinleri getirdi. Üçlü birlikte, skandal ve cilt barikatlı görüntülerle yüksek moda reklamlarında devrim yarattı. Belki de en ünlüsü, bir reklamda erkek modeline kasık tüylerini “G” şeklinde tıraş ettirmiş ve neredeyse çıplak bir görsel gösterdi. Ford’un görev süresi boyunca “seks satıyor” terimi tam anlamıyla üzerine yapıştı. Sonuç olarak Gucci’nin satışlardaki artışı 10 milyar dolar ile bir moda süper starına dönüştürdü.

Ancak Pinault Printemps Redoute (2004’te Gucci’yi satın alan ajans) ile yaşanan bir karışıklığın ardından Ford, harekete geçme zamanının geldiğine karar verdi. Gucci’nin zaman çizelgesinde unutulmuş gibi hissedilen Alessandra Facchinetti, kadın koleksiyonlarının sorumluluğunu almak için adım attı.

Sonrasında kalan Boşluğu Frida Giannini doldurdu. Gucci’deki görev süresi boyunca Giannini, Ford’un seksilik konusundaki fikrine uzaktı, bunun yerine odağını farklı ev kodlarına çevirdi. İkonik Flora baskısını yenileyerek, kırmızı ve yeşil şerit üzerine imzasını koyarak ve Bambu Çantasını yenileyerek sürekli canlı moda büründü.

Giannini döneminde biraz dram vardı. 2011 yılında Patrizio di Marco zamanında Gucci’nin CEO’su ile gizlice iki yıllık bir ilişkiye girdiğini açıkladı.

Gucci ile Giannini’nin yolları ayrılır…

Giannini’nin Gucci’deki zamanı, 18 ay boyunca Giannini’yi takip eden bir belgesel olan The Director ile ölümsüzleştirildi . Aslında, Alessandro Michele selefinin yanında yardımcı yönetmen olarak çalışarak filmde görülebiliyor, ancak neredeyse düşük seviyeli bir siyah takım elbise içinde kamufle ediliyor. Giannini’nin yaklaşımı hayranları ve eleştirmenleri bir süre ilgilendirdi. Ancak koleksiyonları nihayetinde sıradan hale geldi, bu sebeple satışlar ve cansız eleştiriler arasında, işten çıkarıldı. Birkaç gün sonra di Marco da atlandı.

Gucci, Michele’nin 2015’te devralacağını açıkladığında, sanki bu kadar önemli bir rol için müstehcenlikten kopmuş gibi görünüyordu. Bununla birlikte, 12 yılı aşkın bir süredir şirketle çalışıyordu ve hemen atlamaya hazırdı. Michele ilk büyük hamlesi için Giannini’nin nihai erkek koleksiyonunu çıkardı ve sonbahar / kış aylarında kreasyonların görülmesinden sadece beş gün önce tamamen yeniden tasarladı. (2015) Bir ay sonra, ilk kadın giyim koleksiyonu Milan pistinde sergilendi ve anında şımarık bir başarı olarak adlandırıldı.

Atamasından sonra Ford Michele’ye şunları söyledi : “Benimle çalışırken harika bir el çantası tasarımcısıydı.” Michele bu itibara kadar yaşamaya devam etti, ancak büyük cüzdanların çok ötesinde bir iz bıraktı.

Yaratıcı yönetmen olarak adım attığından bu yana geçen dört yıl içinde Michele, Gucci’yi hayal gücünden karmaşık bir şekilde tasarlanmış bir piste sızmış gibi görünen koleksiyonlarla maksimalist bir rüyaya dönüştürdü. Kristaller, fırfırlar, canlı renk şemaları, bebek ejderhalar ve sahte kafalar, sonsuz pop kültür referansları ve doğuştan gelen sosyal bilinç anlayışı ile Michele, Gucci’yi zirveye taşıdı.

Aslında, Michele ileri görüşlü ve sürekli yaratım halindeyken, markanın geçmişine saygı göstermek için hala anıtsal bir yol buldu. Onun yönetimi altında, 2018 yılında Floransa’nın tarihi Palazzo della Mercanzia’sında Gucci Bahçesi kuruldu. Gucci Osteria da Massimo Bottura’nın yanı sıra tamamen markanın mallarına gömülmüş bir restoran ve bir butik, Gucci’yi başlangıcına kadar izleyen bir müzedir. Michele’nin süslü merceğinden (ve Maria Luisa Frisa’nın küratörlüğünden) görülen bu İtalyan markasının zengin tarihi günümüzle birleşiyor ve Gucci’de yazılması gereken çok daha fazla tarih olduğuna dair sağlam bir kanıt sunuyor.

Gucci markası 2020 yılının 2. yarısı itibariyle 22.6 Milyar Dolar değerindedir.

Gucci Nasıl Kuruldu? Tarihi Kuruluş Hikayesi – Gucci nasıl kuruldu?, kuruluş hikayesi, tarihi/tarihçe, sahibi/kurucusu kim?, ne zaman kuruldu?  Yazı Sonu…. okuduğunuz için teşekkürler…

Kaynaklar:
https://www.highsnobiety.com/tag/gucci/#:~:text=Gucci%20is%20an%20Italian%20fashion,as%20well%20as%20equestrian%20equipment.
https://www.crfashionbook.com/fashion/a26934683/evolution-gucci-designer/
https://en.wikipedia.org/wiki/Gucci
https://www.forbes.com/companies/gucci/#25f5c6fa317e

Bir cevap yazın