İlginizi Çekebilir
elon-musk-sirketleri
 1. Ana Sayfa
 2. Kişisel
 3. 20. Yüzyılın En Zengin Yatırımcısı Warren Buffett Kimdir?

20. Yüzyılın En Zengin Yatırımcısı Warren Buffett Kimdir?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Warren Buffett Kimdir? Şuanda dünya üzerindeki en büyük şirketlerden biri olan Berkshire Hathaway’in en büyük hissedarı ve yatırım alanında çeşitli başarılara sahip olan Warren Buffett aslında kim? Bu yazımızda ilk hisse senedini 12 yaşında alan Warren Buffett’ın Sosyal hayatı, Kariyeri ve Zenginliği hakkında bilinenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yatırım uzmanı denildiğinde akla gelen ilk ve en büyük profesyonel isim tabi ki Warren Buffett olmuştur. Warren Buffett’ın gerek çok yönlü kişiliği gerek bir çok kişinin feyz aldığı özlü sözleri insanlar için bir motivasyon kaynağı olmuştur. Pekii Warren Buffett Kimdir? Hazırsanız Warren Buffett ile ilgili yazımıza başlıyoruz.

| Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett Kimdir? Warren Edward Buffett, 1930 yılında doğdu. Annesi Leila bir ev hanımı, Babası Howard ise o zamanların ün kazanmış şirketlerinden birinde borsacı bir kongre üyesiydi. Warren Buffett 1947 yılında liseden mezun olduktan sonra kafasına hiç takmadığı üniversite döneminde babasından aldığı tavsiye ile Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı olan Wharton Business School’a gitti. Fakat babasının 1948’de yapılan seçimlerden başarısız bir şekilde ayrılmasından sonra Omaha’ya geri döndü.

Omaha’da Yeni açtığı bu sayfada University of Nebraska-Lincoln’e geçiş yapan Buffett, 3 yılın ardından üniversiteden mezun oldu. Sonrasında Harvard Business School’a  başvuran Buffett’ın yaşından dolayı başvurusu reddedildi. Bunun üzerine Buffett, Columbia Business School’a başvurdu ve başvurusu onaylandı. Ünlü risk analistlerinden Benjamin Graham mentörlüğünde, 1951 yılında yüksek lisans mezunu oldu.

| Warren Buffett’ın Girişimci Ruhu

Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett, Henüz daha 6 yaşında iken, dedesinin işletmekte olduğu marketten 25 cent fiyatına içerisinde 6 adet Coca Cola bulunan bir paket satın aldı. Aldığı bu Coca Cola paketini dışarıda tek tek 5 cent üzerinden satarak kar etmeye daha 6 yaşında başlamıştı Buffett, gerçekten inanılmaz yaşıtları onun yaşındayken daha konuşmakta güçlük çekerken Buffett, girişimcilik temellerini atmaya başlamıştı bile. Buffett, 11 yaşına geldiğinde ablasını ikna ederek Doris için 114 $ değerinde Tercih Edilen Şehirler Hizmeti adlı bir hisse satın aldı. 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Buffett’in aldığı hisse bir süre sonra 80 $ civarlarına kadar düştü. Fakat sabırla bekleyen Buffet, hissesini uzun bir süre elinde tuttuktan sonra 360 $ civarında sattı. Bu olay ona hiçbir yerde bulamayacağı altın değerinde bir tecrübe kazandırdı. Borsada sabırla beklemek kazanmanın en büyük sırrıydı.

| Warren Buffett’ın Akıl Hocası Benjamin Graham

Warren Buffett Kimdir? Buffett, Columbia Business School’da okurken karşılaştığı hocası Benjamin Graham, Buffett, ile tüm tecrübelerini paylaştı ve değer yatırımının temellerini Graham’ın menkul kıymet analizi dersi aracılığıyla öğrendi. Hatta ilerleyen yıllarda Buffett, verdiği bir röportajında Graham’ın yazdığı The Intelligent Investor kitabın hayatı üzerinde büyük rol oynadığını ve kendisini yatırım piyasalarına profesyonel analiz yoluna koyduğunu belirtti.

Buffett, Özellikle Hocası Benjamin Graham’ın girdiği derslerde oldukça üstün performans gösteriyor ve sınıf arasında A+ notunu kazanan tek öğrenci oluyordu. Başarısı sayesinde okulundan mezun olan Buffett, GEICO Sigorta’da çalışmak için iş başvurusunda bulundu. Ancak başvurusu reddedildi ve tekrardan Omaha’ya geri döndü.

| Warren Buffett’ın Omaha’ya Dönüşü

Warren Buffett Kimdir? Omaha’ya geri döndükten sonra Buffett, sevgilisi Susan ile evlenme kararı aldı. Evliliklerinden 3 çocuk sahibi olan çift 31.500 $ karşılığında şuanda bile oturdukları evi satın aldılar. Buffett, 1958 yılında üç farklı şirketin ortağıydı. Bu tarihten sadece 1 sene sonra yani 1958 yılına gelindiğindeyse beş farklı şirketin ortağı olmuştu. İsmi yavaş yavaş duyulmakta olan Buffett, finans sektörünün kralı olacağının belirtilerini piyasaya adım adım hissettiriyordu.

1962 yılına gelindiğinde tüm yatırımlarını tek bir çatı altında toplayan Buffett, servetine servet katarak hızla yükseliyordu. Bir dönem adından o kadar sıklıkla söz ediliyordu ki sırf Buffett’dan yatırım tavsiyesi almak için insanlar Buffett’in evinin önünde sıra oluyorlardı. Fakat Buffett, asla yakınlarına dahi bir yatırım tavsiyesinde bulunmadı. 1962 yılında Charlie Munger adında, hukuk mezunu birisiyle tanıştı ve 40 yıllık dostluklarının ve iş ortaklıklarının temelini burada attı.

Buffett, bir süre sonra aldığı bir karar ile beraber Vietnam Savaşı nedeniyle dalgalanan piyasalarda insanlara tavsiyelerde bulundu. Buffett, 1968 yılında yaptığı açıklamada toplam servetinin 104 milyon $ seviyelerinde olduğunu açıkladı. 1969 yılında ortaklıklarını tasfiye etti ve iki şirketi hariç tüm yatırımını Berkshire ve Diversified’ın hisselerine yatırdı.

| Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’in Hisse Senetlerini Alma Kararı

Warren Buffett Kimdir? İki şirketi hariç tüm yatırımını Berkshire ve Diversified’ın hisselerine yatıran Buffett’in varlık potansiyeli oldukça hızlı bir şekilde yükseliyordu. Hatta yaptığı bir açıklamada aldığım bu karar ile sanırım borsada bu kadar çok parayı bu kadar hızlı kazanan tek insanım bile dedi. Ama tabi ki kadar kazanç sağlatan ve geliştiren şey; emek ve sabrın birleşimiydi.

| Warren Buffett’ın Motivasyon Verici Bazı Sözleri

 • Her gün oturup düşünmeye zaman ayırmak gerektiğine yürekten inanıyorum. Amerikan iş dünyasında bunun eksikliğini gözlemleyebiliyorum.
 • Ben pahalı otomobillerle ilgilenmiyorum. İnsanlara hava atmak gibi bir derdim yok. Yaşam maliyeti ile yaşam standartını birbirine karıştırmayın.
 • Tarihten öğrendiğimiz tek ders insanların tarihten bir şey öğrenmediğidir.
 • Yapacağınız en büyük yatırım, kendinize yaptığınız yatırımdır.
 • Başarı için diğerlerinden daha zeki olmak zorunda değilsiniz, ancak daha disiplinli olmak zorundasınız
 • “Risk, ne yaptığınızı bilmemekten kaynaklanır.”
 • Gelgit sonlandığında görüp görebileceğiniz tek şey kimin çıplak yüzdüğüdür.
 • Kendinizi kuyunun içinde bulduysanız yapmanız gereken en önemli şey kazmaktan vazgeçmektir.
 • Tüm yumurtaları aynı sepete koyun ancak sepete çok dikkat edin.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap