Nestle Nasıl Kuruldu? Tarihçesi Kuruluş Hikayesi

Nestle Nasıl Kuruldu Tarihçesi Kuruluş Hikayesi hakkında her bilgiye cevap bulabileceğiniz bu yazıyı sizler için derledik. Nestlé SA , çok uluslu gıda ürünleri üreticisi . Merkezi İsviçre’nin Vevey şehrinde bulunmaktadır ve 80’den fazla ülkede fabrika işletmektedir. Nestlé’nin başlıca ürünleri yoğunlaştırılmış süt tozu, bebek mamaları, çikolata ürünleri, şekerler, hazır kahve ve çaylar, çorbalar, baharatlar ve çeşniler, dondurulmuş gıdalar, dondurma ve şişelenmiş sudur. Şirket ayrıca ilaç üretiyor.

Nestle SA, İsviçre uluslu merkezi yiyecek ve içecek işlenmesi konglomera kurumlar Vevey , Vaud , İsviçre. 2014’ten bu yana gelir ve diğer ölçümlerle ölçülen dünyanın en büyük gıda şirketidir. 2017 yılında Fortune Global 500’de 64. sırada yer aldı ve Forbes Global 2000’in en büyük kamu şirketleri listesinin 2016 sayısında 33. sırada yer aldı .

Nestlé’nin ürünleri arasında bebek maması , tıbbi gıda , şişelenmiş su, kahvaltılık tahıllar, kahve ve çay, şekerleme, süt ürünleri, dondurma, dondurulmuş gıda, evcil hayvan gıdaları ve atıştırmalıklar bulunur. Yirmi dokuz Nestlé’nin markalarından yıllık satış üzerinde CHF 1 milyar (yaklaşık US $ 1.1  milyar ) dahil Nespresso , Nescafé , Kit Kat , Smarties , Nesquik , Stouffer en , Vittel ve Maggi . 447 fabrikası bulunan Nestlé, 189 ülkede faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 339.000 çalışanı bulunmaktadır.Dünyanın en büyük kozmetik şirketi L’Oreal’in ana hissedarlarından biridir .

Nestle – Swiss Milk İlk Ortaklık

Nestlé, 1905 yılında George ve Charles Page kardeşler tarafından 1866’da kurulan Anglo-Swiss Milk Company ve 1866’da Henri Nestlé tarafından kurulan Farine Lactée Henri Nestlé‘nin birleşmesiyle kuruldu . Şirket, Birinci Dünya Savaşı sırasında ve yine İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra önemli ölçüde büyüdü ve ürünlerini erken yoğunlaştırılmış süt ve bebek maması ürünlerinin ötesine genişletti . Şirket, 1950’de Crosse & Blackwell , 1963’te Findus , 1971’de Libby’s , 1988’de Rowntree Mackintosh , 1998’de Klim ve 2007’de Gerber gibi bir dizi şirket satın aldı.

Nestle Kurucusu Kim?

Henri Nestle

Şirketin kurucusu Henri Nestlé, kariyerinin başlarında yerel bir eczacıya asistan olarak çalıştı. Bilim ve kimya eğitimi aldı. Henri doğası gereği bir yenilikçiydi ve gıdadan çimentoya kadar her şeyi denedi. 1867’de Henri Nestlé süt, buğday ve şekerin besleyici bir kombinasyonunu üretti. Bu tahıl o kadar besleyiciydi ki bir çocuğun hayatını kurtardı. Farine laktasyon dedi. Ürün çıkarıldı ve bebek mamasını büyük ölçekte üretmeye başladı. Her sabah Farine laktasyonunu taze yapmak için ihtiyaç duyduğu sütü almaya başladı. 1869’da bu yöntem artık pratik değildi ve süt tedarikini fabrikasına teslim etmesi için bir toplama merkezinden satın almaya başladı. Nestlé’nin iş zekası, kaliteli ürünleriyle birleşince, işinin etkileyici bir şekilde büyümesine neden oldu.

Nescafe

İlk Nestlé logosu 1868’de oluşturuldu ve Henri Nestlé bunu ailesinin armalarına dayandırdı. Henri Almanya’dan İsviçre’ye göç etmişti. İlk logo, aile adı olan Nestlé’de Alman dilinde ‘yuva’ anlamına gelen bir oyundu. İlk logosu bir yuva içeren ve genç kuşlar onun bebek maması ürünlerine logosunu bağlamak için beslenen ekleyerek onun ailevi kökeni dahil. Logo yıllar içinde yeniden tasarlandı ve basitleştirildi, ancak Henri Nestlé’nin 1868’de geliştirdiği temel yapıyı korudu.

Nestle Logo

19. yüzyılın son on yıllarında, iki İsviçre şirketi, Nestlé ve Anglo-İsviçre Yoğun Süt Şirketi inanılmaz derecede rekabetçi hale geldi. 1905 yılında Nestlé, Anglo-İsviçre Yoğunlaştırılmış Süt Şirketi ile birleşti.

Nestle Nasıl Kuruldu Tarihçesi Kuruluş Hikayesi Yazı Sonu…

Kaynakça:

Bir cevap yazın