Puma Nasıl Kuruldu? Tarihçesi ve Başarı Hikayesi

Puma Nasıl Kuruldu Tarihçesi ve Başarı Hikayesi tüm bunları merak eden herkes bu yazımızda tüm sorularına cevap bulabilecek.Puma , bir Alman uluslu şirket ve sportif ve gündelik ayakkabı, giysi ve aksesuar üreten ilk olarak Herzogenaurach , Bavyera , Almanya’da kuruldu. Puma, dünyanın üçüncü büyük spor giyim üreticisidir.  Şirket 1948 yılında Rudolf Dassler tarafından kuruldu . 1924 yılında Rudolf ve kardeşi Adolf Dassler , Gebrüder Dassler Schuhfabrik şirketini ortaklaşa kurmuşlardı. Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası. İki kardeş arasındaki ilişki, ikisi 1948’de bölünmeyi kabul edene kadar kötüleşti ve Adidas ve Puma olmak üzere iki ayrı marka oluşturdu . Her iki şirket de şu anda Almanya’nın Herzogenaurach şehrinde bulunmaktadır.Hız ve performansa dayanan uzun bir tarihte ilk adım: Rudolf ve Adolf Dassler kardeşler, memleketleri Herzogenaurach, Almanya’da “Gebrüder Dassler Schuhfabrik” (Dassler Brothers Ayakkabı Fabrikası) şirketini kurdu. Onlara göre, dünya spor ayakkabı başkentinin kuruluş taşını yerleştiriyorlar.

Puma – Rudolf Dassler

İlk birkaç yıl içinde her ikisi de ün kazandı. Alman sporcuların çoğunluğu 1928, Amsterdam’daki Olimpiyat Yaz Oyunları’nda Dassler sivri uçları giyer. 1936’da Jesse Owens, Dassler sivri tabanlı ayakkabı ile yarışırken Berlin’deki Olimpiyat Oyunlarında dört altın madalya kazanır. Yakında daha fazla madalya izledi: hepsi Dassler ayakkabıları giyen birinci sınıf sporcular için yedi altın ve beş bronz madalya. İlk rekorlar da kırıldı: iki Dünya ve beş Olimpiyat rekoru. Bu onların uluslararası atılımı oldu.

Puma – Jesse Owens

Puma İlk Yıllar

Kardeşinden ayrıldıktan sonra Rudolf, yeni kurulan şirketi Ruda ( Ru dolf Da ssler’den türetildi, Adidas Adi Dassler’a dayanır), ancak daha sonra adını Puma olarak değiştirdi . Puma’nın en eski logosu , 1948’de şirketin adıyla birlikte kayıtlı bir D’den geçen bir kare ve canavardan oluşuyordu . Puma’nın ayakkabı ve giyim tasarımlarında Puma logosu ve 1958’de tanıtılan “Formstrip” yer alıyor.

Puma İlk Logosu ve Rudolf Dassler

Şirketlerini kurduktan 28 yıl sonra Dassler kardeşler anlaşamadı ve ayrı yollara gitti. Rudolf Dassler aileye ait başka bir binaya taşındı. 14 çalışanıyla birlikte bu depolama tesisini bir fabrikaya dönüştürdü ve kendi şirketini kurdu.

1950 Puma Futbol Ayakkabısı

“Sportschuhfabrik Rudolf Dassler (RUDA)” Ocak 1948’de bir işletme olarak tescil edildi ve birkaç ay sonra 1 Haziran 1948’de faaliyete geçti. PUMA markası doğana kadar dört ay daha geçti: 1 Ekim 1948’de “PUMA” Alman Patent ve Marka Ofisine tescil edildi. Aralık 1948’de ortaklara ve müşterilere yazdığı bir mektupta Rudolf Dassler şirketi “PUMA Schuhfabrik Rudolf Dassler” olarak adlandırmaya karar verdiğini açıkladı. Yeni şirketin detayları 14 Ocak 1949’da Almanya’nın ticari siciline eklendi. 

Puma Nasıl Kuruldu Tarihçesi ve Başarı Hikayesi Yazı Sonu….

Kaynak:

Bir cevap yazın