İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Şirketler
 3. Alibaba Nasıl Kuruldu?

Alibaba Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| Başlangıç

Alibaba Nasıl Kuruldu? Jack Ma, 1964 yılı Çin’in güneydoğusundaki Hangzhou’da Yun Ma adıyla doğdu. Ma Youn, hayatı boyunca birçok sınavda başarısız oluyor İlkokulda, ortaokulda, üniversitede çoğu zaman sınavlarda başarısız oluyor ve çoğu iş başvurusunda da yetersiz görülüp reddediliyordu. Bunlara rağmen yılmadan pes etmeden başarıya doğru koşan bu adam sonunda dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden olan Alibaba’yı kurdu. Şirket ilk kurulduğu zamanlarda yatırımcı bulma konusunda çok zorlandı, kimse bu fikrin uzun vadede kazanç sağlayacağını düşünmese de bu şirket geçtiğimiz yıl Amerika’da borsaya katıldı ve ve dünyanın en büyük halka arzını gerçekleştirdi. Jack Ma bu başarı ile Çin’in en zengin, dünyanın ise en zengin 18. adamı oldu. Hikaye elbette bu kadar kısa ve kolay değil gelin hep beraber Jack Ma’nın ilginç ve bir o kadarda inanılmaz hikayesine göz atalım, işte Alibaba Nasıl Kuruldu?

| Başarısızlıklarını Tecrübe Olarak Gördü

Jack Ma, henüz daha ilkokul sınavlarında 3 defa, ortaokul sınavlarında 4 defa başarısız oluyor. Üniversite döneminde ise 2 defa başarısız olduktan sonra 3. denemesinde İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeye hak kazanıyor.

Okul hayatı pekte iyi geçmeyen Jack Ma’nın iş hayatının da pek iyi geçtiği söylenemez. Henüz daha Üniversite sınavına hazırlanırken 30 defa iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Çeşitli işlere yoğunlaşıp harçlığını çıkarmak istediği dönemlerde bile kendisine verilen tek cevap biz sizi daha sonra arayacağız oluyor. Hatta KFC Çin pazarına giriş yaptığı sırada iş başvurusuna Jack Ma’da dahil olmak üzere 25 kişi katılıyor, katılımcılardan sadece 1 kişi reddediliyor bu kişide Jack Ma oluyor. Jack Ma’nın 10 kere Harvard Üniversitesi’ne başvurup 10 defasında da reddedildiğini biliyor muydunuz? Bir şekilde Alibaba yı kurduktan sonra bile bir çok yatırımcıdan yatırım alma konusunda başarısız oldu bunlara rağmen yılmayan Jack Ma Başarısızlıklarını Tecrübe Olarak Gördü sabırla, istikrarla çalışmaya devam etti. Bir röportajında “Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz, Bugün bile reddediliyoruz” diyen Jack Ma Alibabanın tohumlarını nasıl attı?, Alibaba Nasıl Kuruldu?

| Turistlerin Jack Ma’da Bıraktığı Etki

Alibaba Nasıl Kuruldu? Jack Ma’nın bu kadar köklü bir fikri ortaya koymasındaki en büyük faktör neydi? Gelin Jack Ma’nın ilham kaynağına yakından göz atalım. 1972 yılının Amerikan Başkanı Richard Nixon Çin ziyareti esnasında Hangzhou’ya da uğradı. Başkanın şehre gelmesi ile beraber Hangzou’ya dünyanın bir çok yerinden turist akını gerçekleşti. O sıralar çocuk yaşta olan Jack Ma’nın İngilizce’ye aşırı derecede ilgisi var ama şehirde İngilizce öğrenmek için ne bir okul, ne bir kurs neden bir kitap vardı. O da İngilizce öğrenmenin yolunu o zamanlar şehirdeki yabancı turistlerin çoğunu ağırlayan Hangzhou Hotel de buluyor. 10 Yıl boyunca Jack Ma haftanın 3 günü erkenden kalkıp otelin yolunu tutup turistlere ücretsiz rehberlik yapıyordu. Bunun Karşılığında da turistlerden İngilizce öğrenmeye çalışıyordu. Yine aynı röportajında Jack Ma; “Bu turistler hayatımı değiştirdiler. Çünkü 9 yıl boyunca bana anlattıkları herşey okulda ve ailemden öğrendiklerimden çok farklıydı. Artık bir alışkanlığım var. Her ne okur ya da duyarsam, aklımı kullanıyorum, 2 dakika üzerine düşünüyorum” diyor.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Turistler onun sadece vizyon kaynağı olmakla kalmıyor, Jack Ma, Tenis Antrenörü olan bir kadın turist ile çok iyi anlaşıp mektup arkadaşı oluyor. Bir gün Tenis Öğretmeninin gönderdiği mektupta Ya Moun’un telaffuzunun zor olduğunu ve ona İngilizce bir isminin olup olmadığını soruyor. Jack Ma, bu soruya İngilizce bir ismim yok, sen bana bir isim vermek ister misin şeklinde bir cevap veriyor. O tarihten sonra adı Ma Youn yerine Jack Ma oluyor.

| Jack Ma’nın İnternetle Tanışması

Jack Ma’nın hayatındaki bir dönüm noktası da yaptığı bir seyahat ile gerçekleşiyor. 1995 yılında ilk defa Amerikaya giden Jack Ma, Seattle’de ilk defa internetle tanışıyor. Arkadaşı ona kendi bilgisayarını tanıtırken İnternet üzerinde nasıl arama yapıldığını öğretiyor. İlk başta Jack hiç bir şey anlamıyor ve bilgisayara dokunmak dahi istemiyordu, bunu sebebi ise Çin’de bilgisayarların çok pahalı olduğunu biliyor olmasıydı. Yanlış bir yere dokunup bozarsa bunu karşılayamayacağını biliyordu. Arkadaşının ısrarı üzerine internet üzerinde “Bira” kelimesini aratıyor. Karşısına birçok ülkeden farklı türlerde bira çeşitleri çıkıyor buna çok şaşıran Jack daha sonra “Çin” şeklinde bir arama yapıyor ama hiçbir sonuç çıkmıyor. Bunun üzerine çok düşündükten sonra Jack Ma, arkadaşına; “neden internet üzerinden Çin odaklı bir şey yapmıyoruz” diye soruyor. Ve İngilizce tercüme büro üzerine bir web sitesi açıyorlar gelen başarı ve pozitif yönde olan yorumlar ile birlikte Jack bu iş üzerinde yürümesi gerektiğini anlıyor.

| Alibaba Nasıl Doğdu?

Alibaba Nasıl Kuruldu? Alibaba’yı henüz daha kurmadan şirkete isim bulma süreci yine bir Amerika seyahati ile gerçekleşiyor. İnternetin global olduğunu anlayan Jack kendisinin de global bir isim bulması gerektiğini biliyordu. San Francisco’da akşam yemeği yediği sırada Restorandaki garson kıza Alibaba’yı bilip bilmediğini sordu Kız tabi ki biliyorum “Açıl Susam Açıl” diye cevap verdi. Yemeğini bitirip hemen merkezi bir konuma giden Jack insanlara Alibaba’yı duyup duymadıklarını soruyor onların görüşlerini dinliyor ve elindeki kağıda not alıyordu. En sonunda oranlara baktığında neredeyse herkes Alibaba’yı biliyordu yada daha önceden duymuştu. O sırada doğru ismi bulduğunu anladı, üstelik isim A harfi ile başlıyordu yani optimizasyonlar sayesinde insanlar ne ararsa arasın ilk başta Alibaba çıkacaktı.

Jack Ma’nın hayatında yaptığı seyahatlerin önemi gerçekten çok büyük. Yine yaptığı bir seyahatin Alibaba üzerinde etkisi gerçekten büyük. Jack Ma, Alibabayı ilk kurduğunda Alibaba.com insanların çeşitli ürünler hakkında bilgi aldığı ama satışın olmadığı bir platformdu. Hepimizin şimdiye kadar anlamış olduğu gibi Jack Ma’nın başarısının arkasındaki en büyük faktörlerden biri sabır, hem de öyle bir sabır ki şirket kurulduktan sonra ilk 3 yıl hiç para kazanmadı. Jack Ma’nın aksine platformdan müşteriler para kazanıyordu.

Konuyla ilgili Ma’nin güzel bir anısı da var. Bir gün Çin’de bir lokantada yemek yiyen Jack Ma, hesabı istiyor ama hesabın ödendiği ve kendisine bir not bırakıldığı söyleniyor: “Ben sizin platformuza üye bir kullanıcıyım. Sayenizde kazançlarım çok arttı. Ben kazanıyorum ama siz kazanamıyorsunuz. İzin verin size bu yemeğinizi ben ısmarlayayım.”

Aldığı bu notu hala saklayan Jack Ma, tekrardan yola çıkarak Amerikaya gidiyor. Bu seferki amacı şirketi daha da büyütmek, yatırım almak ve artık para kazanmaya başlamak.

| Amerikalılar ona ‘Deli Jack’ diyor

Jack Ma, yaptığı bu seyahat ile amaçladığı yatırımı almakta her zamanki gibi zorluk çekiyor. Onlarca yardım fonuna, bağış kuruluşlarına ve dönemin iş adamlarına başvursa da kimse Alibaba’nın büyüyecek potansiyeli olduğuna inanmıyor. Bir keresinde New York Times’a haber bile oluyor, Jack Ma’nın ismi Alibaba projesi yüzünden ‘Deli Jack’ olarak anılıyor.

| Alibaba İlk Defa Halka Arz Edildi

Amerika’da beklendiği gibi karşılanmayan ve ismi Deliye çıkan Jack Ma, Ülkesi Çin’e geri dönüyor. Hayal kırıklığına uğrayan Jack’in aklına son bir fikir geliyor. Şirketini halka arz etmeye karar veriyor. Jack Ma’ya göre bağış isteseydi sadece kayıtlı kullanıcılar verecekti ama halka arz edilirse tüm dünya yatırım yapabilirdi.

Dahi olduğunu tekrar herkese gösteren Jack Ma, Alibaba’yı Hong Kong’da halka arz ederek deyim yerindeyse rekor bir yatırıma imza atıyor. Milyonlarca dolarlık hisse satışı gerçekleştiren Alibaba, Jack Ma’nın önemli ticaret adımlarıyla Türkiye üzerinden de sipariş alan Alibaba Group halini alıyor. Hatta Alibaba, Ağustos 2018’de Trendyol’u satın alarak Türkiye’ye de dolaylı yoldan giriş yaptı. 

Jack Ma’nın sıradışı vizyonuyla günümüzdeki halini alan Alibaba’nın hikayesi böyleydi. Jack Ma ise 2019’de emekliye ayrılarak Alibaba’yı genç yöneticilere bıraktı.

| Jack Ma’nın ve şirketi Alibaba’nın rakamları

 • Alibaba New York Borsası’nda işlem görmeye başladı
 • Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook’u bile geride bıraktı.
 • 2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 21,8 milyar dolar gelir sağladı.
 • Siteye günde 100 milyon kişi birşeyler almak için giriyor
 • Çin’de direk ve indirekt olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor
 • Jack Ma’nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor
 • Jack Ma, Çin’in en zengin adamı, dünyanın ise 18. en zengin adamı
 • Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap