İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Amazon.com Nasıl Kuruldu?

Amazon.com Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Amazon.com Nasıl Kuruldu? Bu Hikaye Bir Evin Garajında Kurulan Online Bir Kitap Satış Sitesinden Dünyanın En Büyük Markasına Dönüşün Gerçek Hikayesidir, Haydi Başlayalım.

Amazon.com Nasıl Kuruldu? Gelir odaklı bakarsak Amazon, dünyanın en büyük internet tabanlı şirketi diyebiliriz. Jeff Bezos, 1994 yılında internet üzerinden online kitap satmaya başladığında işleri gayet güzel gidiyordu. Ama Jeff biliyordu ki internet üzerinde başarılı olmanın yolu üretken ve hızlı olmaktı. Amazon için günümüzün en büyük internet devi diyebiliriz; peki Amazon tek bir gecede mi var oldu?

Amazon Nasıl Kuruldu

I Başlangıç

Amazon.com, ilk olarak 1994 yılının Temmuz ayında kuruldu. Jeff Bezos o tarihte Wall Street’te bir serbest yatırım fonu yöneticisi olarak çalışıyordu. En başta Jeff Bezos şirketin ismini Amazon yerine, “Abracadabra” kelimesine bir atıf olarak “Cadabra” olması düşünülüyordu; ancak Bezos’un avukatı ona bu ismin belirsiz ve anlamanın güç olabileceğini söyleyince bu fikirden vazgeçti.

Bu sebep ile Bezos ve eşi , MacKenzie Tuttle, yeni bir isim arayışına girdi. Bir süre sonra Bezos; Awake.com, Browse.com, Bookmall.com ve Relentless.com gibi isimler seçti ve Relentless.com’da karar kıldı. Şuan biletarayıcınızdan Relentless.com’u aratırsanız, Amazon.com’a otamatik yönlendirilirsiniz.

Jeff Bezos, esinlenmek için sözlükte gezinirken ‘Amazon’ kelimesine denk geldi ve öngördü online mağazasının Amazon nehrinin dünyanın en büyük nehirlerinden biri olması gibi, büyük olmasını istiyordu. Bu sebep ile mağazasına Amazon adını verdi. Amazon, 1 Kasım 1994’te tescil edilmiş oldu. İsim işi hallolmuştu, sırada ise satacak şey bulmak vardı.

Bezos, o zamanlar ne satacağından tam olarak emin değildi. Uzun soluklu bir araştırmadan sonra kaynak sağlaması, paketlemesi ve dağıtması nispeten kolay olan kitapta karar kıldı. Bu modeli ilk yapan Bezos değildi bunu kendisi de biliyordu fakat kendisini farklı kılan daha fazla kolaylık vadetmesiydi. En başından beri online siparişleri dünyanın herhangi bir yerindeki müşterisinin adresine doğrudan teslim etme iş modeli üzerine kurulmuştu.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Hepimiz biliyoruz ki şuan Amazon kitaptan çok daha fazlası haline geldi. Bezos’a göre bu zaten öngörülen bir olaydı, Bezos’un iddiasına göre Amazon hiçbir zaman sadece tüketici ürünleri satan bir perakendeci olmadı. Bezos’a göre Amazonun asıl amacı müşterilerin, misafirlerin daha rahat daha kolay bir şekilde alış veriş yapmasını sağlamaktı.

| Peki Amazon Ne Zaman Kitapların Dışına Çıktı?

Amazon.com Nasıl Kuruldu? Evet gördüğümüz kadarı ile her şey online bir şekilde kitap satmak ile başladı. Bu o dönemler için inanılmaz nitelikte bir yenilikti. Amazon dışında müşterilerine bu tip kolaylıklar sağlayan şirketler o dönemler çok azdı. Peki Amazon Ne Zaman Kitapların Dışına Çıktı?

Bir kaç yıl daha Bezos’un kitap satma modelini takip ettikten sonra, Şirket 1998’de müzik ve bilgisayar oyunları da satmaya başladı. Bu sırada İngiltere ve Almanya’daki online kitapçıları da satın alan Amazon kendi bünyesinde hizmetlerini uluslararası seviyeye çıkarmış oldu. artık Amazon; tüketici elektroniği, video oyunları, yazılım, ev geliştirme ürünleri, oyuncaklar ve oyunların da arasında bulunduğu birçok ürün satmaya başladı ve iyice büyüdü.

2000’lerin ortalarında Amazon, Amazon Web Servisini (AWS) kurdu. Bu sayede Bezos artık bir online marketing işinden ziyade bir teknoloji şirketi olmaya yönelik ilerlediğini duyurdu. 2006 yılına gelindiğinde Amazon, AWS portföyünü bulut bilişim platformu olan Elastic Compute Cloud (EC2) ile genişletti ve daha sonra da buna Basit Depolama Hizmeti’ni (S3) ekledi. Şirketin EC2 ve S3 gibi dijital hizmetlerle genişlemesi kazancını da önemli ölçüde arttıracaktı. Bu hizmetler şuan AWS’nin gelirinin büyük bir kısmını oluşturmakta. 2007 yılı ile beraber ilk Kindle e-okuyucuları çıkmaya başladı. Bu sayede artık hem daha düşük maliyet ile kar edecek hem de e-kitap pazarını canlandıracaktı. 2012 yılına kadar Kindle, Android bazlı tablet satışlarının yaklaşık %50’sini Amazon oluşturdu.

Kindle’ın bu denli başarısıyla birlikte 2011 yılında Amazon, Amazon Yayıncılık hizmetiyle e-kitap yayıncılık pazarına el koydu. Aynı yıl Amazon eski tür kitaplardansa e-kitapların daha çok sattığını duyurdu. O zamandan beri Amazon, taze ürün nakliyesi, drone teslimatı ve diğer birçok hizmeti de bünyesine katarak genişleyip büyümeye devam etti ve hatta kendi havaalanlarında faaliyete bile başladı.

| Amazon’un popülaritesi ne zaman artmaya başladı ve şirket ne zaman halka açıldı? 

Amazon.com Nasıl Kuruldu? Şirketi kurarken Bezos’un bir çok arkadaşı ve eleştirmenler, bu fikir hakkında olumsuz yorumlarını dile getirdiler. Bu olumsuz yorumların çoğu genellikle gazete, dergi gibi yayınlardan geliyordu ve şirketi Amazon.bomb adı altında sık sık kötülüyorlardı. eleştirmenlerin çoğu Amazon yarışı kaybedecek başlığı altında diğer köklü kitapçılar ile yarışamayacağını dile getirdi.

Amazon’un 2001 yılının ilk çeyreğinde hala kar etmemesi Bezos’u pes ettirmeye yetmedi ve bu iş modeline karşı çıkan insanlara bu işin potansiyelini görmeyen insanlar olarak nitelendirdi. Bezos aslında bu iş modelinin ileride ne kadar büyük bir model olacağını daha o zamanlardan tahmin ediyordu nitekim de öyle oldu. Hem de nasıl büyüme! 

Tarih 1996 yılının Aralık ayında şirketin misafir altyapısı 180.000 bin kişiye ulaşmıştı bile. Bu rakam 1997 yılında 1.000.000’u göstermekteydi. Şirketin kazancı 1997’de yaklaşık 148 milyon dolara ulaşmıştı ki bu rakam; bir önceki yılın kazancı olan yaklaşık 16 milyon dolara kıyasla çok büyük bir sıçramaydı. 

Bezos bir süre sonra anladı ki şirketin büyümeye devam etmesini istiyorsa özel yatırımdan çok daha fazlasına ihtiyacı vardı. Böylece, Amazon 1997 yılında halka açıldı ve NASDAQ borsasında etkileyici bir 54 milyon dolar kazanmayı başardı. Cash paraya ek olarak şirket hızlı büyüme ve satın alma odaklı stratejisini hisse senedi satışlarına da başlayarak daha üst konumlara yükseltti. Sene 1998’e geldiğinde ise Amazon’un kazancı 600 milyona ulaşmıştı. 

Amazon’un bu hızlı yükselişi ile beraber Bezos’da göze girmeyi başarmıştı. Time dergisi, 1999 yılında Bezos’u ‘Yılın Kişisi’ seçti. Amazon yükselişine yükseliş katarak hızlıca büyümeye devam ediyordu şuan oldukça kazançlı olan Ortaklık Programını başlatmasıyla beraber Amazon’da artık herhangi bir kişi, kurum, kuruluş satış yapabilecek kendi ürünlerini pazarlayabileceklerdi. 1996’da şirketin ortak sayısı 1 iken, bu sayı 1999’da 350.000’in üzerindeydi. 

| Peki Neden Bu Derecede Popüler?

İlk etapta amazon’u bu kadar kullanışlı kılan şey, sunduğu kolaylıklardı; herhangi bir müşterinin misafirin aradığı bir kitabı alması için herhangi bir kitapçıya gitmesi gerekmiyordu, bulamadığı bir kitabı rahatlıkla satın alabiliyordu, yani müşteri istediği kitabı oturduğu yerden satın alıyordu ve birkaç gün içinde müşterinin kapısına kadar tek tık ile gidiyordu. O tarihte insanlık için inanılmaz bir kolaylık, rahatlıktı bu ve bu yolda giderek yükselişe geçmesiyle müşteri yelpazesini doğru orantıda artırmayı başardı.

Amazon’un başarısını diğer büyük şirketler gibi sunduğu hizmetler sayesinde kazandı. Bu hizmetler uzun vadede şirkete büyük ölçüde müşteri sadakati ve karlar kazandırdı. Yeniliğe sürekli açık olan amazon o zamanlar yine hiçbir e-ticaret sitesinde bulunmayan Önerilen Ürün Stratejisi ile insanların aradığı ürünü daha kolay daha rahat bulması için geliştirdi.

Amazon.com Tarihte Apple’ın ardından ikinci 1 trilyon dolarlık piyasa değeri olan şirket olma başarısını elde etti.

Son durum olarak 2020 yılının pandemi ile beraber gelmesi insanları evlerine kapatınca Amazon ve benzeri online perakendeci şirketler servetlerine servet kattı. Amazon’un 25 yılı aşkın macerasındaki son önemli haber ise 2021 sonbaharıyla birlikte Bezos’un şirketteki CEO görevinden ayrılacağının duyurulması oldu. Bakalım yönetimde Bezos olmadan şirket nasıl bir yol izleyecek, hep birlikte görecegiz.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap