İlginizi Çekebilir
elon-musk-sirketleri
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Apple Nasıl Kuruldu?

Apple Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Apple Nasıl Kuruldu? Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer, Inc., Konumu Cupertino’da bulunmakta olan; tüketici elektroniği, bilgisayar programcılığı, özel bilgisayar parçaları geliştiren ve özel kodlama yapıp satan Amerikan asıllı çok köklü bir dünya şirketidir. En çok satan ürünleri Mac sarisi bilgisayarlar, iPhone akıllı telefonlar, iPod müzik çalarlar, iPad akıllı tabletler ve Apple Watch akıllı saatlerdir. Yazılımları arasında ise OS X ve iOS işletim sistemleri, iTunes medya tarayıcısı, Safari internet tarayıcısı ile iLife ve iWork paketleri yer almaktadır.

Bu bilgiler çoğumuzun bildiği dünya teknoloji devi Apple hakkında bazı bilgiler. Peki Apple kuruluşundan bu yana ne tür zorluklar çekti, ne zaman kim veya kimler tarafından kuruldu, şirket sektöre ilk adımlarını nasıl attı yani kısacası Apple Nasıl Kuruldu? gelin hep beraber inceleyelim.

1976

Apple Nasıl Kuruldu? Apple, 1976 yılının son çeyreğinde Steve Jobs ve Stephen Wozniak tarafından Kaliforniya’nın Cupertino şehrindeki bir garajda doğdu. Amerika’nın Teknoloji konusunda ilk akla gelen ismi olan Apple, ilk yıllarında (1976) Macintosh ismini kullanıyordu. Bu isim ise elmanın bir çeşidinden geliyor. Daha sonra ise Steve Jobs ismi Apple olarak değiştirmekte karar kılıyor.

Semboldeki Isırık Nereden Geliyor?

Bu sembol bir zamanlar hakkında çokça söylenti vardır. Bu söylentilerden en inandırıcısı olan ise, Apple’ın ürettiği ilk bilgisayarın üretiminde çok büyük sorumluluk üstlenen Alan Turing’e ithafen kullanıldığıdır.

Alan Turing, İngiltere’nin savaş tarihinde teknolojik konular hakkında yaptığı araştırmaların, katkıların göz ardı edilmesinden sonra kendi evinde ölü bulundu. Elma sembolünün arasındaki bağ ne derseniz Alan Turing’in elinde bir ısırık alınmış bir elma görülmüş.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Apple Nasıl Kuruldu?

Apple Nasıl Kuruldu? Steve Wozniak ve Steve Jobs teknoloji için bir çok şeyden fedakarlık etmiştir. Teknolojiye olan ilgileri 1972 yılında Hawlett-Packard adlı şirkette part time olarak işe girmelerini sağladı. Bu dönemde iki arkadaş özel üretim bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlardı.

Steve Wozniak tam bir bilgisayar aşığıydı, bilgisayara olan ilgisi ve yeteneği ile Steve Jobs’un inanılmaz pazarlama Stratejisi birleşiyordu. Sonraki yıllarda bu başarının sırrı ikiliye sorulduğunda başarının büyük bir kısmının birbirlerini tamamladıkları için geldiğini söylemişlerdir.

1976 senesinde Apple’ın üçüncü ama neredeyse hiç kimse tarafından bilinmeyen kurucularından biri olan Ron Wayne’ i de ekibe kattılar ve Applı’ı Steve Jobs’ un Evindeki garajın içerisinde kurdular.,

Bu ekibin çıkardığı ilk ürün, MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I oldu. Bu bilgisayarın çıkmasında Steve Wozniak’ ın sağladığı katkı çok büyüktür çünkü kendisi neredeyse tüm sermayeyi karşılamıştır.

Bir yandan garajda çalışmalara devam eden ekip bir yandan 200 adet Apple I bilgisayarı üretti ve satışını gerçekleştirdi. Bununla yetinmeyip gece gündüz çalışan ekip 1977 yılının ortalarında ortaya çok daha başarılı bir bilgisayar çıkardı.

Bu başarı ile birlikte IBM’e kafa tutmayı amaçlayan ekip, 1980 yılının başlarında Apple III’ü çıkarttı.

Son projeleri ne yazık ki Apple I ve Apple II ile yakaladıkları başarıyı bir üst seviyeye çıkartmaya yetmedi, bunun sebebi ise bilgisayarların bir tasarım hatası yüzünden aşırı ısınmasıydı. Hasar gören bilgisayarlar geri çağrılsa da böyle bir sorunun sonuç olarak hızla yükselmekte olan Apple’ın yükselişine bir duvar olduğu aşikar. Buna rağmen 12 Aralık 1980 tarihinde halka arz edilen Apple, rekor bir sermayeye sahip oldu.

Bir anda kendini bu denli büyümekte olan bir şirketin başında bulan Steve Jobs, hatalı bir karar vererek şirketin  ticari yeterliliğe sahip olan bir yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü ve 1983 yılında John Sculley‘i Apple’ın başına geçirdi.

John Sculley ve yönetim kurulu birlikte aralarında geçen çeşitli sorunlardan dolayı, Steve Jobs’u 1985 yılında Apple’dan kovdu. Steve Jobs’ın şirketten kovulması ile birlikte Apple çok fazla başarısızlık yaşadı. Bu başarısızlıklara dur demek için Steve Jobs 1996 yılının sonlarında kendi kurduğu şirketin başına tekrardan getirildi.

Tekrardan Apple’ın başında olmasıyla birlikte yeniden bir yapılanma içerisine giren Steve Jobs ilk olarak Apple Store’un açılmasını sağladı.

Tarih 1998 i gösterdiğinde hepsi bir arada bilgisayar (AIO) tarzında iMac geliştirilerek piyasa sürüldü. Bu en büyük adımlardan bir tanesiydi çünkü iMac, bir yıl içerisinde 1 milyon adet satılarak büyük bir başarıya imza attı.

iMac ile başlayan bu başarı dalgası iPad, iTunes ve son olarak iPhone ile devam etti. 2003 yılında Jobs’a pankreas kanseri teşhisi konuldu, Jobs acilen ameliyat olmayı tercih etmek yerine pesco vegetarian bir diyet uyguladı ve doğuya özgü alternatif tedavi seçeneklerine yöneldi. Jobs 9 ay boyunca ameliyat olmayı erteledi ve bu durum Apple’ın yönetim kurulunu da tedirgin ediyordu, 2004 te başarılı bir operasyon ile Jobs’un pankreas tümörü alındı.

Apple çıkardığı Macbook Air, iPad ve iPhone gibi her biri birbirinden devrimsel nitelikte ürünlerle modern teknolojinin evrimine yön verdi. Apple piyasaya yeni bir ürün sürer sürmez rakipleri onunla kıyaslanabilir nitelikte bir ürün yaratmak için çırpınıyordu, ve tabiki bunlar hep Steve Jobs’ın sayesinde olmuştu.

2009 un başlarında Jobs’un kilo kaybı yüzünden sağlık problemlerinin yeniden ortaya çıktığına dair haberler yayılmaya başladı. Hatta bunlardan birinde karaciğer nakli yaptırdığından söz ediliyordu. Jobs bu kaygılara hormon dengesizliği yaşadığını belirterek yanıt verdi. Özel yaşamı konusunda hassas davranan Steve Jobs çok nadiren ailesi ile ilgili bilgi verirdi.

1991 yılında evlendiği eşinden 3 çocuğu vardı, aynı zamanda 1978 evlilik dışı doğmuş bir kızı olduğunu ilk başta Jobs’un kızın babalığını reddetmesi ama daha sonrasında kızın babalığını üstlenip beraber yaşadıkları biliniyor.

Hastalığının giderek ilerlemesi sonucunda 24 Ağustos 2011 tarihinde şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı.

Takvim 5 Ekim 2011 i gösterdiğinde Steve Jobs hayata gözlerini yumdu, bugün Steve Jobs’ı tanımamızı sağlayan en büyük özelliği daima fikirlerinin peşinden gitmesi oldu. Gençlik yıllarında tutku ile bağlandığı hippi kültürü onu sade tasarımlara itti ve herkesin kullanabileceği ürünler hayal etmesine yardımcı oldu.

Apple Nasıl Kuruldu? Hayal kırıklıklarından yeniden inşa ettiği hayatının fikirlerine adayan Jobs’ı tanımak ve anlamak için şu sözlerine kulak vermek yeterli; Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 ay önce

    Acaba Bitcoin ile ilgili de yazılar çıkacak mı özellikle polkadot olayını merak ediyorum
    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir