1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı?

Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı? Günümüzde ulaşım gerçekten büyük bir sorun. Bu büyük sorunu ele alan bazı teknoloji şirketleri, halk kullanımına açık olan elektrikli scooter girişimine girmeye karar verdi. Martı, adı altında kullandığımız elektrikli scooterlar hali hazırda Avrupa ve Amerika’da çok uzun yıllardır kullanılıyordu. Peki Martı, Elektrikli Scooter girişimi ile birlikte nasıl Türkiyenin en popüler teknoloji şirketlerinden birisi oldu? Hep birlikte inceleyelim.

| Martı Nedir?

Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı? Martı, esasında konumunuza en yakın noktadaki elektrikli scooteri mobil uygulaması üzerinden bularak kiralamanıza olanak sağlıyor. Tarife bulunduğunuz konuma ve kullanım süresine göre değişkenlik gösteriyor. Tabi Martı’nın Mobil uygulaması üzerinden kaç dakika kullandığınızı ve ne kadar ücret ödeyeceğinizi an ve an görebiliyorsunuz. Ulaşmak istediğiniz konuma ulaştıktan sonra ise Martı‘yı güvenli bir yere kilitleyerek kilitlediğiniz mekanın fotoğrafını çekiyorsunuz ve kullanım sonlanmış oluyor uygulamanın kullanımı oldukça kolay.

İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerimizde yürüyerek veya araba ile bir yerden bir yere gitmek çoğu zaman büyük bir sorun olabiliyor. Toplu taşıma ile yolculuk yapmak istemeyen yolculara, trafikten bunalan sürücülere, veya yürümek istemeyen yayalara ulaşmak istedikleri konuma ulaşmaları için eğlenceli bir alternatif oluyor.

Ulaşmak istediğiniz konuma ulaşırken aynı zamanda Martı, sayesinde çevreci bir birey oluyorsunuz. Çünkü Elektrikli scooter ile yapılan tüm yolculuklar, standart bir araç ile yol almaktan çok daha yeşil bir seçim.

| Martı’nın Başarısının Arkasındaki Sır

Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı? Projenin kurucu ortaklarından olan Oğuz Alper Öktem’e “Sizce Martı Bu Başarıyı Nasıl Elde Etti” sorusu sorulduğunda “doğru ekibi kurabilmiş olmak” cevabını veriyor. Doğru ekibi kurabilmiş olmak, evet temelde bakıldığında tüm başarılı girişimlerin ardındaki sır da bu zaten. Martı ekibi de doğru zamanda doğru hamleyi yaparak ve disiplinli çalışarak kısa sürede başarılı oldu ve başarısını elinde tutmayı sürdürüyor.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Türkiye içerisinde daha önce bulunmayan bu girişim yaptıkları reklam hacmi ile beraber kısa sürede çok fazla kullanıcıya erişti. Daha önce böyle bir hizmetin Yurt Dışında olduğundan haberdardık bu hizmet Türkiye’ye gelmesiyle beraber hepimizin ilgi odağı olmayı başardı. Kampanyalar, arkadaşını uygulama üzerinden üye yapana ekstra kullanım süreleri gibi reklamın yanı sıra birçok hediye dağıttılar buda günden güne Martı’nın bünyesine yeni kullanıcılar katmasına olanak sağladı.

| Martı’nın Scooterları Nerede Üretiliyor?

Martı, tamamen yerli bir girişim, ve neredeyse tüm parçaları Türkiye’de üretiliyor. Bu sayede tasarımlar hizmet verdiği şehrin ihtiyacına göre tasarlanıyor. Kaliteli parçaları sayesinde güvenilir hizmet sunuyor. Kullanıcı ihtiyacına göre tasarımlarına yenilik getirdiğinden bahsetmiştik Martı, son olarak 2020’nin başlarında yeni modeli Anadolu 1’i tanıttı. Modelin kullanımı çok kolay konforu ve şarj süresi diğer modellere göre oldukça farklı ve güçlüydü.

Projenin kurucu ortaklarından olan Oğuz Alper Öktem’e göre bu tür projelerde karlılıktan ziyade sürekli projeyi nasıl daha başarılı hale getirilebilir hakkında çalışmalar yapılması ve yatırımların bu yönde kullanılması gerekiyor. Karlılık açısından bakarak yola çıkılan bir girişimin başarılı olması çok zor kararlılık açısından bile yanılgıya uğrayarak pes edebilirsiniz. Öyle ki Martı, 2019’un sonunda 3 aylık süreçte 4 milyon 885 bin dolar zarar etmiş bir girişimdi. Ekip kriz yönetimini oldukça iyi sırtladı bu tür zararlar zaten genelde öngörülebilir oluyor, yatırımcılarla yapılan şeffaf görüşmeler sayesinde yapılan zararların üstesinden kolayca geliyorduk.

| Martı’nın Önümüzdeki Hedefleri Neler?

Elektrikli Scooter Martı Nasıl Başarıya Ulaştı? Martı’nın gelecekteki hedeflerinden en büyüğü hem ülkemizde hem de yurt dışında birçok konumda aktif hizmet vermek. Kalite ve konfor açısından kullanıcılara büyük yenilikler sunarak kendi sektöründe global piyasada da yükselmeyi hedefliyor.

Yurtdışında hali hazırda bulunan bu girişim Türkiye piyasasına girmekte kararlı bunun önüne geçmek için daha farklı yenilikler getirmeli. Yurtdışında bulunan bu sektördeki şirketler ülkemizdeki döviz kuru sayesinde çok farklı çok cazip kampanyalar yapacaklar bunun önüne geçmek için Martı’nın ekibi şimdiden çalışmalara başlamış durumda.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap