İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Elon Musk’ın Hayatı, Elon Musk Kimdir? İnanılmaz projeler ile tanınmakta olan Elon Musk‘ın son dönemlerde yaptığı sıra dışı tahminlerin ve açıklamaların ardından birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı. Elon Musk kimdir, kaç yaşında? Elon Musk ne okudu, kiminle evli? Elon Musk’ın kurduğu şirketler, yaptıkları ve daha fazlası yazımızda yer alıyor.

| Başlangıç

Elon Musk’ın Hayatı, Elon Musk Kimdir? Elon Reeve Musk, bizim bildiğimiz adı ile Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gözlerini açtı. Mühendis, yatırımcı, girişimci olan Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır.

SpaceX’in kurucusu olan Musk, Tesla Motors ve PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Şuanda SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı olarak görev yapan Musk, aynı zamanda Tesla Motors’da CEO ve ürün tasarımcısı olarak hayatına devam ediyor.

| Gençlik Yılları

Elon Musk, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Elon Musk, daha küçük bir çocukken yazılım ve programlamaya ilgi duymaya başladı. Kendi kendine Yazılım ve Programlama öğrenen Musk, 12 yaşındayken kendisinin yazıp, kodladığı “Blastar” adlı uzay temelli oyunu 500 $ dolara satarak bu alandaki ilk satışını gerçekleştirdi.

1998’in son çeyreğinde Musk, daha 17 yaşındayken Güney Afrika ordusunda askerlik yapmak istemediğinden dolayı evinden ayrılıp ABD’ye taşındı. Kendisi bu konuyla alakalı: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” demiştir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde iki yıl geçirdikten sonra, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da anadalını seçip, Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.

Elon Musk’un yol haritasını belirleyenler ilham aldığı isimler oldu (Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs, Walt Disney) Musk, bu isimlerden aldığı ilham ile beraber yakın gelecekte insanlığı derinden etkileyecek sorunları baz alarak 3 alanda araştırma yapmaya başladı. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

| Elon Musk’ın Kariyeri

Elon Musk, 1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başladı. Fakat iki günün sonunda kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni bir projeye başlamak amacı ile okulu bıraktı. Ve piyasaya çıkmakta olan yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2’yu kurdu. 1999’da, Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

| Elon Musk’ın Özel Hayatı

Elon Musk, ilk eşi olan Justine Wilson ile tanışırken, her ikisi de Ontario Kraliçe Üniversitesi’nde öğrenciydi. 2000 yılına gelindiğinde ortak bir karar ile evlendiler fakat 8 yıl sona 2008 de tekrar ortak bir karar ile ayrıldılar. Çiftin ilk oğlu Nevada Alexander Musk, 10 haftalık iken ani bebek ölüm sendromundan (SIDS) öldü. Daha sonra in vitro fertilizasyon yoluyla beş oğlu oldu – 2004’te ikizler, ardından 2006’da üçüzler. Beş oğlun hepsinin velayetini paylaştılar.

2008 yılında Elon Musk, Talulah Riley ile çıkmaya başladı kısa süreli birlikteliğin ardından çift 2010 yılında evlendiler. Fakat çift arasında sürekli bir geçimsizlik olduğu kısa süre sonra medyadan duyulmaya başlanmıştı. Bunun üzerine 2012’de Musk, Riley ile dört yıllık ilişkisini sona erdirdiğini açıkladı. 2013’te Musk ve Riley yeniden evlendi. 2014’te Musk, Riley’den ikinci bir boşanma davası açtı; Fakat davayı geri çekti. Sosyal medya üzerinden 2016’da boşanma işlemlerinin yeniden başladığını açıklayan Musk, bu kez boşanma davasını geri çekmeyeceğini bildirdi. Boşanma davası 2016 sonlarında sonuçlandırıldı.

2016 yılında Elon Musk, Amerikalı aktris Amber Heard ile çıkmaya başladı, ancak ikisi bir yıl sonra ayrıldı.

7 Mayıs 2018’de Musk ve Kanadalı müzisyen Grimes, çıkmaya başladıklarını açıkladı. 8 Ocak 2020’de Grimes ilk çocuğuna hamile olduğunu açıkladı. 4 Mayıs 2020’te Grimes’ın erkek bir çocuğu oldu.

| Kurduğu Şirketler

| PayPal

Elon Musk, 1999 yılının ilk çeyreğinde ödeme işlemcisi olarak hizmet veren X.com’un ortak kuruculuğunu gerçekleştirdi. Sonraki yıllarda X.com bir anlaşma ile birlikte X.com ile aynı seviyede olan açık arttırma sistemi Confinity’yi bünyesine alarak PayPal’a ortak oldu. Elon Musk, bu sisteme olan inancından dolayı alımın organize edilme aşamasında büyük rol oynadı. Birleşen iki şirket ilk etapta şirket adı olarak X.com’da karar kıldılar, fakat 2001’in ilk çeyreğinde isim değiştirerek PayPal Inc. ismini aldılar. Elon Musk PayPal’ın işleyişinde kilit bir rol üstlenmeye devam ederken aynı zamanda X.com’un çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine önemli bir rol üstlenmişti.

PayPal’ın dünya üzerinde bu kadar hızlı büyümesi ve şirket bünyesindeki yapılan köklü değişikliklerin kullanıcılar tarafından olumlu yorumlanması çok büyük ölçüde Elon Musk’un sayesindedir. 2002’de, PayPal eBay tarafından $1.5 milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Satıştan önce şirketin en büyük hissedarı olan Musk PayPal’ın 11.7%’lik hissesine sahipti.

| Tesla

Elon Musk, ortağı Peter Thiel ile kurduğu Paypal’ı 2002 yılında sattı. Kendi hissesine karşılık gelen 1.5 milyar dolar ile yine bir girişim içine girerek SpaceX şirketini kurdu ve Tesla Motors’un erken dönem yatırımcılarından biri oldu. Elon Musk, 2003 yılının son çeyreğinde Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kurulan şirkete Kurucu Ortak ünvanıyla eklenmiş oldu. Tesla’nın ilk aracı olan Roadster Lotus kasaya sahipti. 2008 yılında piyasa sürülen otomobil, hızı ve havalı görünümüyle  elektrikli araçlarla iligili fikirleri baştan sona değiştirdi. 

| SpaceX

2002 yılının Mart ayında Elon Musk, belkide hayatının en önemli kararını vererek PayPal’ın atalarından olan X.com’u Ebay’e satarak elde ettiği 1.5 milyar doları, belki de en önemli projesi olan SpaceX’e yatıran Elon Musk, 6 Mayıs 2002’de SpaceX’i kurdu.

Elon Musk’ı bu denli büyük risk taşıyan bu fikir sayesinde kendi roketlerini üreten uzay taşımacılığını ve uzay yolculuklarını ulaştırmak istediği noktaya; yani daha ucuz ve daha kolay hale getirebilen bir şirket kurmuştu. O yıllarda Elon Musk’ın hayalleri ve hedefleri toplum tarafından tedirginlikle karşılanmış SpaceX için eleştirmenler ve insanlar Elon Musk’ın aldığı bu büyük riski olumsuz yorumlamışlardı.

Elon Musk’da bu denli bir projenin riskli olduğunu biliyor hatta en yakınındaki kişilere bile kendi kurduğu bu şirkete yatırım yapmasını istemediğini, Bu projede herhangi bir kayıp olacaksa bunun kendi parası olmasını istediğini belirtmişti. Bugün, Elon Musk aldığı risk ve attığı büyük adım ile dünyanın en büyük ve önemli şirketlerinden birine sahip ve uzayın geleceğini şekillendiren adımlar atıyor.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap