İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Google Nasıl Kuruldu?

Google Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Google Nasıl Kuruldu? Günümüzde milyonlarca kişinin internet üzerinde aradığını kolayca bulabilmesini sağlayan arama motoru Google’ın nasıl kurulduğuna dair herhangi bir fikriniz var mı? Biz Nasıl Kuruldu ekibi olarak yazımızda siz değerli okurlarımız için Google‘ın nasıl kurulduğuna değinmek istedik. Pekii Google Nasıl Kuruldu?

| Başlangıç

“Google Nasıl Kuruldu? Google, 1998 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford. Üniversitesinde öğrenci oldukları sırada kurulmuştur. Günümüzde bu ikilinin bir lakabı bile var, kendileri “Google Guys” olarak anılıyor. İkilinin kurduğu şirketin 2021 verilerine göre net değeri 800 milyar dolar civarında. Şirket’in sahip olduğu video izleme platformu YouTube’un değeri ise 75 milyar değerinde.”

| Kuruluş Hikayesi

Google Nasıl Kuruldu? Google’ın kurma fikri 1996 yılında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin, tarafından ortaya çıktı. Eski arama motorları aranılan sayfayı görüntülenme oranına göre üst sıralarda çıkartıyordu, Google, ise içeriklere tıklanmalara ve optimizasyona göre sayfaları ön sıralara çıkartacaktı. İkili bu sisteme “PageRank” adını verdi. Bu sistem sayesinde günümüzde aradığımızı rahat bir şekilde bulabiliyoruz, örneğin ben arkadaşımın aldığı sandalyeyi çok beğendim ve arama motoruna sandalyenin barkod numarasını ardından satın al yazıp arama yaptım. Karşıma çıkacak ilk sayfada aradığım sandalye yer alacaktır bu teknoloji 2000’li yılların başında keşfedilmiş ve hala daha kullanılıyor. Bu özellik Google’ı sıra dışı kılan özelliklerden biri olmuştu.

Larry Page ve Sergey Brin oluşturdukları arama motoruna ilk etapta “BackRub“, adını vermişlerdi. Bunun sebebi ise siteler için geri bağlantıların kontrol edilmesiydi. Sonraki zamanlarda “googol” üzerinde fikir üreten ikili arama motorunun ismini “Google” olarak değiştirmeye karar kıldılar.

İlk etapta Google, Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı. Günümüzdeki yani google.com alan adını ise 1997 yılında erişime açmışlardı, şirket olarak resmen kurulma tarihleri ise 1998’dir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Şirket merkezleri ise arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajında bir bölüm olarak yazılmıştı. Yine aynı üniversitede doktora yapan arkadaşları Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı. Sistem hızla büyüyor ve kontrolü ellerinde tutmakta zorlanıyorlardı bu büyük başarıyı özetlemek gerekirse, Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8.4’lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında; Google’nin tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

| Büyüme Dönemleri

Google, kullanıcılara sunulduğu tarih 27 Eylül 1998’den günümüze inanılmaz bir şekilde çok büyük rakamlara erişti inanılmaz diyorum çünkü Google sektördeki tek arama motoru değildi. Tahminlere göre dünyada 2.5 milyar kişi Android işletim sistemi kullanıyor. Şirketin alt bölümünü oluşturan Gmail’de 1.5 milyar aktif Gmail hesabı var. Aynı şekilde Google’ın alt bölümünü oluşturan diğer bir yapı YouTube’de ise günlük 1.8 milyar tekil video izlenmesi şeklinde.

| Hedefleri

Google’ın hedefleri kısmında hepimizin bildiği geleceğin teknolojisi olacak olan yapay zeka yer alıyor. Şirket şimdiden akıllı gözlük, sürücüsüz kullanılabilen araç ve benzeri teknolojiler üzerinde çalışmalar yapmaya başladı bile. Tekrar Google’ın bir ürünü olan Google Assistan için yapılan çalışmalarda topladıkları muazzam veriyle, gelecekte yeni atılımlar yapacaklar.

Günümüzde bile büyümeye çok hızlı adımlarla devam eden Google’ın geleceğinin parlak olduğunu görmek için sadece verilere bakmamız yetiyor. Araştırmacıların yaptıkları açıklamalarda Google 10 yıl içerisinde geliştirecekleri teknoloji ile dünyayı çok daha eforsuz yaşanılabilir bir hale getireceklerini söylüyorlar

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap