1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu?

Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu? Mark Zuckerberg, Sosyal paylaşım platformu Facebook’un kurucusu olarak tanınmakta olan bir girişimci. Kurulduktan sonra kendi bünyesine Instagram, WhatsApp gibi platformları katarak servetine servet katan Mark Zuckerberg’in hayatını ele aldık, haydi başlayalım. İşte karşınızda Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu?

| Önsöz

Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu? Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York’da doğdu. Facebook’un temellerini öğrencilik yıllarında yurt odasında atmaya başladı. Daha sonra kurduğu sosyal paylaşım platformunu geliştirmek için, katılabilmek amacıyla gece, gündüz çalıştığı Harvard Üniversitesinden ayrılma kararı aldı. Bu karar onu dünyanın en zengin 5. insanı yapsa da Harvard gibi bir üniversiteden ayrılma kararı oldukça zor olsa gerek.

| Mark Zuckerberg’ün Ailesi

Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu? Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında dünyaya geldi. Babası bir Dişçi, Annesi ise Mark, ve kardeşlerinin doğumundan önce Psikiyatrist olarak çalışıyordu. Aile yaşamını New York’ta sürdürüyordu, Zuckerberg’ün bilgisayara olan ilgisi daha küçük yaşlarda başlamıştı. Daha 12 yaşındayken “ZUCKNET” adlı mesajlaşma programı bile geliştirdi. Programın ilk kullanıldığı yer babasının diş polikliniğiydi. Kullanım amacı ise asistanın hekime yeni bir hastanın geleceğini bağırmadan mesaj yolu ile iletmesini sağlamaktı. Zuckerberg’ün bilgisayara olan ilgisinin farkında olan ailesi haftada bir kez Zuckerberg, ile çalışması için özel bir öğretmen tuttu. Zuckerberg, bir süre sonra bir bilgisayar bağımlısı haline gelmişti bunun üzerine ailesi ona başka hobiler edinmesi gerektiğini söyledi. Zuckerberg’de kendini “Odyssey” gibi klasik romanlara verdi.

| Harvard Yılları

Mark Zuckerberg Kimdir, Facebook Nasıl Kuruldu? Mark Zuckerberg, 2002 yılında liseyi bitirdikten sonra Harvard üniversitesine katılmaya hak kazandı. Çok geçmeden kampüste yazılım geliştirici olarak ün bile kazanmıştı. Hatta üniversite için öğrencilerin derslere göre kurs seçmelerine yardımcı olan CourseMatch adlı bir program bile yaptı.

CourseMatch Üniversite öğrencilerinin kullanımı için yaptığı tek program değildi. iki öğrencinin kampüsteki resimlerini karşılaştıran ve kullanıcıların hangisinin daha çekici olduğuna oy vermelerine olanak tanıyan Facemash adlı bir yazılım daha geliştirdi. Program Üniversitede oldukça popüler olsa da kısa bir süre sonra yönetim tarafından uygunsuz kabul edildi ve Üniversite için kullanıma kapatıldı.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Bir süre sonra Zuckerberg’e öğrenci arkadaşlarından bir teklif geldi, arkadaşları, Divya Narendra , Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri onu bir sosyal paylaşım sitesi olan Harvard Connection olarak adlandırdıkları bir proje üzerinde çalışmaya davet etti. Bu site Harvard elitleri için bir buluşma alanı oluşturmak amacıyla Harvard’ın öğrenci ağlarından bilgi kullanmak için tasarlanmıştır. Zuckerberg, birlikte çalışmayı kabul etti ancak bir süre sonra arkadaşlarıyla beraber kendi sosyal paylaşım sitesinde çalışma kararı aldı.

Mark Zuckerberg, ve arkadaşlarından oluşan ekip kullanıcıların kendi profillerini oluşturmalarına, fotoğraf yüklemelerine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına olanak sağlayan bir paylaşım sitesi oluşturdu. Bu ekip bu platformu 2 yıl boyunca Harvard’daki yurt odalarında geliştirmeye devam ettiler.

İkinci sınıfı bitirdiğinde Zuckerberg, sadece Facebook’a odaklanmak amacı ile Harvard’dan ayrılma kararı aldı. şirketi Palo Alto, California’ya taşıdı. 2004’ün sonunda Facebook’un 1 milyon kullanıcısı vardı.

| Facebook’un Büyümesi

2005 senesinde Facebook Accel Partners’tan büyük bir destek aldı. Accel ağa 12.7 milyon dolar yatırdı, o sıralar platform sadece ivy liginden öğrencilere açıktı. Daha sonra şirket kolejlere, lise ve uluslararası okullara erişim sağladı ve sitenin üyeliğini Aralık 2005’e kadar 5.5 milyondan fazla kullanıcıya ulaştırdı.

Facebook günden güne büyüyor buda reklam vermek isteyen şirketlerin ilgisini çekiyordu. Ancak Zuckerberg, satış yapmak istemiyordu, bunun üzerine Yahoo! ve MTV’den gelen teklifleri reddetti. Bunun yerine siteyi dışarıdan geliştiricilere açmaya, daha fazla özellik eklemeye ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmeye odaklandı.

2006 yılında Zuckerberg, ilk engeliyle karşılaştı, Harvard Connection’ın yaratıcıları, yani eski üniversite arkadaşları Zuckerberg’in kendi fikirlerini çaldığını iddia etti. Platformun sürdürülebilirliğini sağlaması için kendilerine ödeme yapılması gerektiğini söylediler.

Mark Zuckerberg, fikirlerin iki farklı sosyal ağ türüne dayandığını ancak avukatların Zuckerberg’in kayıtlarını aradıktan sonra, Anlık Mesajları suçlamalarının Zuckerberg’in Harvard Bağlantısı’nın fikri mülkiyetini kasıtlı olarak çaldığını ve Facebook kullanıcılarının arkadaşlarına özel bilgilerini verdiklerini ortaya çıkardığını söyledi.

Mark Zuckerberg, sonrasında konu ile ilgili özür diledi ve pişman olduğunu dile getirdi. Olayların geliştiği sırada bir röportajında “Eğer birçok insanın bel bağlandığı etkili bir servis kurmaya devam edecekseniz, olgun olmanız gerekiyor, doğru mu?” “Sanırım büyüdüm ve çok şey ögrendim” diye belirtti.

Zuckerberg, tüm eleştirilere rağmen çalışmalarına devam etti ve Facebook u günden güne büyütmeye devam etti. Bunun farkında olan magazin programları, dergileri Zuckerberg’e büyük önem göstermeye başladılar. 2010 yılında yılın kişisi ilan etti. Ayrıca Forbes Zuckerberg’i Apple CEO’su Steve Jobs’u geride bırakacak şekilde puanladı ve onun tahmin edilen net serveti 7 milyar $ ile kendi ilk 400 listesinde soktu.

| Mark Zuckerberg’ün Evliliği ve Sosyal Yaşamı

Mark Zuckerberg, 2012 yılında kız arkadaşı Priscilla Chan ile evlendi. Bu evlilik arkadaşlarına bile büyük bir sürpriz olmuştu. Zuckerberg’ün kız arkadaşı Chan o sıralar tıp fakültesini kazanmıştı. Zuckerberg, yaklaşık 100 yakın arkadaşına Chan’ın tıp fakültesinden mezuniyetini kutlamak için bir parti düzenlediklerini söyledi, ancak partiye gelen herkes Zuckerberg ve Chan’in kutsal yeminlerini etmelerine şahit oldular. 2015 yılında çift bir kız çocuğu sahibi olduklarını duyurdular. Bu arada 2013’te Facebook ilk defa Fortune 500 listesine girdi ve Zuckerberg de 28 yaşında olmasıyla listenin en genç CEO’su olmaya hak kazandı.

2019 Yılında çiftin yaptığı bir açıklamada Çocuklarımız hayatta olduğu sürece Facebook hisselerinin %99’unu dünyayı daha iyi bir hale getirmek için harcayacağız dediler. Facebook’un %99 hisse oranı da yaklaşık olarak 45 milyar dolara eşittir. Eylül 2016’da Zuckerberg ve Chan, Facebook paylaşımlarını yaptıkları şirket olan Chan Zuckerberg Girişimi’nin (CZI), tüm hastalıkları iyileştirmek ve önlemek için önümüzdeki on yıl içinde en az 3 milyar dolarlık bilimsel araştırmaya yatırım yapacağını açıkladı.”Rockefeller Üniversitesi’nden ünlü Sinirbilimci Cori Bargmann, CZI’da bilim başkanlığına seçildi.

Gelelim final bölümüne Zuckerberg, zamanında insanlar tarafından ne kadar eleştirilse de yaptığı yardımlar ile beraber birçok kişinin kalbini kazanmıştır. Kendisinin hayırseverlik konusunda yaptığı en büyük bağışlardan biriside 2013 yılında yaklaşık 970 milyon $ değerindeki Facebook hissesini Silikon Vadisinin Yardımlaşma platformuna bağışlaması oldu.

 

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap