1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. McDonald’s Nasıl Kuruldu?

McDonald’s Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

McDonald’s Nasıl Kuruldu? Ray Kroc, isimli bir pazarlamacı bir gün arabasıyla seyahat ederken büyük bir kalabalık gördü, Kalabalık adeta sokağı komple kaplamıştı. Büyük bir ilgi ile kalabalığın olduğu tarafa doğru yönelen Ray Kroc, ufak bir restoran gördü. Restoran ufaktı fakat oluşturduğu kuyruk çok uzundu, biraz daha yaklaşınca Ray Kroc, tabelanın üzerindeki yazıyı gördü.

“15 cent’e dünyanın en lezzetli hamburgerini satıyoruz. Sıra bekleme derdi yok, bahşiş verme zorunluluğu yok.”

Ray Kroc, o dönemlerde Restoranları kapı kapı gezerek milkshake makinesi satmaya çalışıyordu. E tabi böyle bir kalabalığı görünce, hemen bu küçük ama yoğun ilgi altında olan restorana bir milkshake makinesi satma umudu ile görüşmeye gider.

Bahsi geçen olay küçük restoran olarak adlandırdığımız McDonalds‘ın McDonald kardeşlerin Kaliforniya’daki ufak restoranlarını açmalarından 14 yıl sonra, yani 1954 yılında meydana geliyor.

McDonald’s Nasıl Kuruldu? Peki bu ufak restoran nasıl oldu da dünyanın en büyük restoran zincirlerinden biri haline geldi? Gelin hep beraber McDonalds’ın Nasıl Kurulduğunu inceleyelim.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| McDonalds Ne Zaman Kuruldu?

McDonald’s Nasıl Kuruldu? McDonald kardeşler yani Mac Donald ve Dick McDonald, Fast&Food sektörüne bir stand kurarak 1940 yılında başladılar. Fakat umdukları gibi olmadı ve tam 8 yıl boyunca neredeyse hiç kazanç elde edemediler. Geçen 8 yılın ardından bir farklılık yapmalıyız diyen kardeşler, nasıl daha hızlı üretim yapabileceklerini araştırmaya başladılar. Fazla efor harcamadan müşteriyi restorana çekme konusu hakkında Mac Donald ve Dick McDonald, epey bir kafa patlattılar. Bu istişarenin ardından ilk şubelerini açan McDonald kardeşler‘in o ufak restoranında ne bir masa ne bir sandalye nede bir garson vardı. Tek odak noktaları seri hamburger üretimi ve kalite standardı olan restoran siparişlerini mutfağın yani üretimin hemen önünde olan pencereden alıp teslimini yine pencereden yapıyorlardı, bu sayede müşteriler ürünlerin nasıl piştiğini, kullanılan malzemelerin temizliğini vs. görme imkanı oluyordu. Bu patentin sahibi olan Dick McDonald yaptığı bir söyleşide aynen bu cümleleri kuruyor; “Konseptimiz hız, düşük fiyat ve satış miktarı odaklıdır. Fiyatları düşük tuttukça müşteri sayımız çoğalıyor ve üstelik müşteriler kendi işlerini kendileri hallediyorlar.”

1954 yılının sonralına doğru tam olarak 10 restoran sahibi olan kardeşler ilk şubeleri kadar iş yapamadı. Bunun sebebini şube çoğaldıkça kalitenin düşüşüne bağladılar. Bu arada açılan 10 şubenin 10’uda aynı konsept üzerineydi restoranlarda gene ne bir masa, nede bir sandalye vardı.

| Ray Kroc’un McDonalds’da Etkisi

Dick McDonald‘ın açtığı şubeleri iş yapmadıkları için kapatma kararı almasından sonra, Ray Kroc, isimli bir pazarlamacı McDonalds’ın geleceğini fark etti olaylar Ray Kroc‘un gözünden tam olarak şu şekilde ğerçekleşiyor.

McDonald’s Nasıl Kuruldu? Ray Kroc, isimli bir pazarlamacı bir gün arabasıyla seyahat ederken büyük bir kalabalık gördü, Kalabalık adeta sokağı komple kaplamıştı. Büyük bir ilgi ile kalabalığın olduğu tarafa doğru yönelen Ray Kroc, ufak bir restoran gördü. Restoran ufaktı fakat oluşturduğu kuyruk çok uzundu, biraz daha yaklaşınca Ray Kroc, tabelanın üzerindeki yazıyı gördü.

“15 cent’e dünyanın en lezzetli hamburgerini satıyoruz. Sıra bekleme derdi yok, bahşiş verme zorunluluğu yok.”

Ray Kroc, o dönemlerde Restoranları kapı kapı gezerek milkshake makinesi satmaya çalışıyordu. E tabi böyle bir kalabalığı görünce, hemen bu küçük ama yoğun ilgi altında olan restorana bir milkshake makinesi satma umudu ile görüşmeye gider. Kısa süre sonra McDonald kardeşler, Ray Kroc’u telefon ile arayarak 8 adet Milkshake makinesi istediklerini söylerler. Bu olayın üzerine Ray Kroc’un aklına bir fikir gelir; kendi kendine bu kadar iş yapan bir işletmenin kesinlikle daha fazla şube açması lazım der fakat Dick McDonald‘ın daha önceden 10 adet şube açıp iş yapmadığı için kapatmak zorunda kaldığından habersizdir.

Fikrini McDonald kardeşlere sunan Ray Kroc, ilk etapta kardeşlerden olumsuz geri dönüş aldılar. Bunun sebebi ise açılan şube ile aralarında kalite farkı olacağını düşünmeleriydi çünkü açılacak şubeyi McDonald kardeşler değil bizzat Ray Kroc, işletecekti. Fakat uzun bir süre ısrar eden Kroc, en sonunda kardeşleri ikna etmeyi başardı. Fakat McDonald kardeşlerin tek bir şartı vardı. İki şube arasında hiç bir fark olmayacaktı ne herhangi bir artı nede herhangi bir eksi tamamı ile aynı olacaktı. Hatta açılacak restoranın çizimlerini bile McDonald kardeşlerin onayı olmadan kendisi onaylayamayacaktı.

| McDonalds’ın Hızla Büyümeye Geçişi

McDonald’s Nasıl Kuruldu? Ray Kroc, tarafından açılan Chicago şubesinde ilk günden itibaren kar etmeye başlanıldı. Fakat hiçbir zaman Kaliforniya’daki ilk şube kadar rağbet görmedi. Ray Kroc‘un aklından sürekli daha büyük daha farklı işler geçiyordu. Bir süre sonra kardeşlere kendi franchising fikrini anlattı fikrin mantığı ise şu şekilde McDonalds adı altında şube açmak isteyen kişiler kendi şubelerini açabileceklerdi bu sayede hem kardeşler hem de Kroc, her şubenin aylık kazancından pay elde edeceklerdi. Kardeşler ilk etapta bu fikri kabul etmeseler de daha sonradan Kroc’un ısrarına yenik düşerek kabul ettiler.

Ray Kroc’un Chicago’da açtığı şubenin iyi iş yaptığını gören yatırımcılar tek tek Kroc’un kapısını şube açmak için çalmaya başlamıştı. Kardeşler sözleşmeyi kabul etmişti fakat akıllarında hala kalitenin kırılganlık göstereceği düşüncesi yer alıyordu. Ray Kroc, 1 yıl içerisinde ABD genelinde 11 McDonald’s şubesi açmayı başardı. Bir sonraki yıl bu sayı tam 25’e yükseldi.

Ray Kroc, Ve McDonald kardeşler arasında geçen anlaşmada Kroc, toplam kardan %1.9 pay alıyor, diğer bayilerin kazancının %25’i ise McDonald kardeşlere gidiyordu. Bu paydan memnun olmayan Kroc, tekrardan bir arayış içerisine girdi. Şirketin finans müdürü Harry Sonneborn, ile bir toplantı yapan Kroc, bayilerin açıldığı dükkanları satın alıp yine bayilere kiralama adı altında bir iş modeli geliştirdi. 1956 yılında Ray Kroc, tarafından Franchise Realty Corporation adı altında bir şirket açıldı. Kurulan şirket McDonald’s işletmelerinin dükkan sahibi olarak faaliyet gösterdi. Zaman içerisindeki kira artışları sayesinde şirket çok daha fazla kar elde edilmeyi başarmıştı.

Ray Kroc, bu modelin karlılığının farkındaydı ve kısa süre sonra şirket bünyesine ait 10 restoran açmak istedi. Fakat bu açılan restoranlar franchise olmayacaktı doğrudan McDonalds’a bağlı 10 restoran daha açılmak istendi. Bunun için şirketin %22.5 hissesine karşılık 1.5 milyon dolar kredi alındı. 1960’lar boyunca bu kredi sayesinde şirketin büyüme trendi sağlam bir şekilde sürdü.

| Ray Kroc’un McDonalds’ı Satın Alması

Ray Kroc, geliştirdiği iş modelleri sayesinde gayet iyi kazanıyordu, fakat McDonald kardeşler ile yaptığı anlaşmadan pek memnun değildi. Bunun üzerine Kardeşlere 1961 yılında şirketi satın alma fikrini sundu. Ve 2.7 milyon dolara McDonalds’ı satın aldı, fiyat o zamanlar bir çok kişi tarafından aşırı fazla bulunsa da Kroc, hayatının yatırımını yapmıştı.

| Peki McDonald’s Şuan Ne Durumda?

Ray Kroc, Aldığı karar ile 1968 yılında CEO’luğu bıraktı, ancak sürekli şirket ile iç içe olmaya devam etti. Kroc, 1984 yılında Kroc, hayata gözlerini yumdu, vefatında 32 farklı ülkede toplamda 8000’den fazla McDonald’s şubesi vardı. 2021 yılı verilerine bakacak olursak 40.000 dan fazla restoran ve 1,6 milyonu geçen çalışanla McDonald’s dünyanın öne gelen Fast&Food zincirlerinden biri.

| Peki Bu Başarının Sırrı Ne?

Biraz şans, verimli ve özverili çalışmanın ardından şirketin bu başarısının arkasında Franchising modeli, Saniyeler içinde yapılan servis ve Müşteri memnuniyeti yer almaktadır.

Mac Kroc, aslında McDonald kardeşlerin restoranını ilk gördüğü andan beri kafasında Franchising modelinin sürekli yer aldığını belirtiyor ve yine bir röportajında şu cümleleri kullanıyor;

“Şirketimiz hamburger restoranı odaklıdır ve restoran sahiplerinin enerjisi sayesinde hayatını sürdürmektedir. Biz küçük işletmelerin toplamından oluşan bir grubuz. Eğer biz bu işletmelere kolaylık sağlarsak bunun meyvesini daha kolay toplarız.”

Ray Kroc, hayattaki son gününe kadar sürekli kalitenin bozulmaması adına çalıştı, açılan hemen her şubenin kalite standardını inceler raporlar artı veya eksilerinden ders çıkarırdı. Bazı bölgelerdeki kalite eksikliklerinden ötürü açılan her şubeye özel eğitim vermeye karar verdi bunun üzerine Hamburger U adında bir eğitim merkezi kurdu ve açılan her şubeye burada eğitim verdi.

| Final

Final bölümünde son cümlelere Ray Kroc’un sözlerinin bir kısmına yer vermek istiyorum;

“Biz daima aynı standartta kaliteli gıdalar üreten bir restoran zinciri olma hedefiyle yola çıktık. Hedefimiz genel bir McDonald’s imajı oluşturmaktı. Yani tek bir restoranın değil, McDonald’s isminin insanları çekmesiydi. Bu da sürekli eğitim, denetleme ve performans değerlendirmesiyle mümkün oldu diyebilirim. ”

Bu denli bir girişimin nasıl kurulduğunu, ne tür zorluklardan geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. İlk etaptan bugüne hiçbir şubede herhangi bir kalite kaybı yaşanmadı Rac Kroy’a göre müşterilerin gösterdiği ilginin büyük bir kısmı kalite faktöründen geliyordu. Bugün bile dünyanın neresine giderseniz gidin McDonald’s ürünlerinin kalitesinde veya tadında hiçbir farklılık bulamayacaksınızdır. Gerek fiyat bakımından gerek kalite ve lezzet bakımından McDonald’s bir çok kişiye göre dünyanın en büyük Fast&Food zinciridir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap