İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Microsoft Nasıl Kuruldu?

Microsoft Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Microsoft Nasıl Kuruldu? Dünyanın en köklü teknoloji şirketlerinden olan Microsoft‘u çoğumuz biliyoruz. Peki Microsoft‘un kuruluş hikayesine ne kadar aşinayız? Bende öyle düşünmüştüm gelin hep beraber Microsoft’un ilk tohumlarının nasıl atıldığına bir göz gezdirelim.

| Başlangıç

Çocukluktan beri arkadaş olan Paul Allen ve Bill Gates, Microsoft‘un temellerini beraber attılar. Bu iki arkadaş bilgisayar almanın neredeyse imkansız olduğu dönemde bile bilgisayara oldukça ilgi duyuyorlardı. İki arkadaş okullarında bir bilgisayar odası olduğunu öğrenince derslerini ekip bilgisayar odasında vakit geçirmeye başladılar. Bir süre sonra okullarında bulunan bilgisayarı hackleyen Allen ve Gates, bir süre sonra yakalandılar. İkili okul yönetiminden ceza alacaklarını bir daha bilgisayar odasına giremeyeceklerini düşünseler de okul yönetimi Allen ve Gates‘in bilgisayar konusundaki becerilerini geliştirmeleri için onlara sınırsız bilgisayar erişimi hakkı tanıdı.

Microsoft Nasıl Kuruldu?

Tarih 1973’ün son çeyreğinde Bill Gates, Harvard Üniversitesi’ne Hukuk öğrencisi olarak katılmaya hak kazandı. Seattle’dan ayrılan Gates’in kafasında hala onun için büyük önem taşıyan bilgisayar vardı. Kendisini bu alanda geliştirmek için Gates, zamanının büyük kısmını Harvard Üniversitesi’nin bilgisayar merkezinde programlama yeteneklerini geliştirmeye harcadı. Bir süre sonra Paul Allen, Gates’in yanına Boston’a taşındı ve Harvard’dan ayrılması için Gates’i ikna etmeye çalıştı. Bu sayede artık ikili tam zamanlı olarak projeleri üzerinde çalışabilecekti. Bill Gates, ne yapacağı konusunda emin değildi ama en sonunda Allen’in fikrine kulak verdi ve Harvard’ı yarıda bıraktı.

| Olaylar Nasıl Gelişti?

Microsoft Nasıl Kuruldu? 1975’in ocak ayında Paul Allen, “Popular Electronics” adlı dergide Altair 8800 mikrobilgisayarıyla ilgili bir bölüm okudu. Hemen ilgili yazıyı Bill Gates’e gösterdi, Gates, Altair’in yapımcıları olan MITS’i aradı ve Altair için yeni BASIC programlama dilinin bir versiyonunu yazma teklifinde bulundu. Ancak ikilinin elinde bir Altair mikrobilgisayar yoktu. Kendilerine basit bir simülasyon oluşturan ikili cihaz için yorumlayıcı oluşturmaya başladı. Sekiz haftanın sonuna gelindiğinde Allen ve Gates, programı bitirip MITS‘e gönderdiler. MITS bu programı çok başarılı buldu ve “ Altair BASIC ” adı altında dağıtmayı ve pazarlamayı kabul etti. Bu anlaşma Allen ve Gates‘e çok büyük ilham kaynağı oldu ve kendi yazılım şirketlerini açmaya karar verdiler. 4 Nisan 1975 tarihinde Microsoft’u kurdu ve şirketin CEO’su Bill Gates oldu.

| “Microsoft” İsmi Nasıl Doğdu?

29 Temmuz 1975’te Bill Gates, Paul Allen’a yazdığı bir mektupta  “Micro-Soft” ismini ortaklıklarından bahsetmek için kullandı. “Micro” kelimesinin anlamı mikro işlemciden “Soft” kelimesinin anlamı ise sade yazılımdan geliyordu. Bu isim, 26 Kasım 1976’da New Mexico eyalet sekreteri tarafından tescil edildi. 1977’nin Ağustos ayında şirket, ilk uluslararası ofisini ASCII Microsoft adıyla Japonya’da açtı. 1981 yılında şirket, Washington eyaletinde anonim bir şirkete haline geldi ve Microsoft Inc. ismini aldı. Bill Gates, şirketin CEO’su ve yönetim kurulu başkanıydı ve Paul Allen ise başkan yardımcısıydı.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| Microsoft’un ilk yazılımının, İşletim Sisteminin Ve Windows’un Çıkış Aşaması

Microsoft Nasıl Kuruldu? Microsoft’un dağıtıma çıkan ilk işletim sistemi projesi, 1980 yılında piyasaya sürülen Xenix adlı bir Unix sürümüydü. Daha sonra Xenix Microsoft’un Multi-Tool Word adlı, ilk kelime işlemcisi için temel olarak kullanıldı. Fakat Xenix, çok fazla benimsenmediği için varlığı çok kısa sürdü.

Şirketin başarılı olan ilk işletim sistemi, şirketin 1981 yılında IBM için yazdığı ve Tim Paterson’un QDOS’unu temel alan 16-bit işletim sistemi MS-DOS (Microsoft Disk Operating System / Microsoft Disk İşletim Sistemi) idi Yüzyılın anlaşmasında, Bill Gates MS-DOS’un kullanımı için yalnızca IBM’e lisans verdi. Yazılımın haklarını elinde bulunduran Bill Gates, Microsoft için bir servet kazandı ve Microsoft, büyük bir yazılım sağlayıcısı haline geldi.

| Microsoft Windows işletim sistemini Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Microsoft Nasıl Kuruldu? Hepimizin Microsoft’u tanıma sebebi olan Microsoft Windows işletim sistemi ise 1983 yılında ortaya çıktı. O zamanlar için Windows yeni kullanıcı ara yüzü sayesinde kullanıcıların beğenisini büyük ölçüde toplamıştı. O zamanların bilgisayar üreticisi olan IBM’in bilgisayarları için kullanılan Windows İşletim Sistemi günümüzde neredeyse bütün bilgisayar üreticilerinin tercihi oluyor.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap