İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Samsung Nasıl Kuruldu?

Samsung Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Samsung Nasıl Kuruldu? Samsung Güney Kore’de bulunan bir teknoloji şirketi, peki sizce bugünkü konumuna nasıl geldi? Gelin hep beraber Samsung’un nasıl kurulduğuna bir göz atalım.

| Başlangıç

Samsung Nasıl Kuruldu? Samsung ilk kurulduğunda, Çin’de gıda ihracatı konusunda hizmet veriyordu. Ülkenin kurutulmuş balık, taze meyve, sebze ve un gibi genel ihtiyaçlarını ihraç ediyordu. Gıda sektörü dışında Samsung 1950 ve 1960 yılları arasında tekstil ve sigorta gibi diğer sektörlerde de işe başladı.

| Samsung Electronics Ne Zaman Kuruldu Ve İlk Ürününü Ne Zaman Piyasaya Sürdü?

Samsung Nasıl Kuruldu? Samsung Electronics 1969 yılının son çeyreğinde teknoloji ürünleri üretmeye başladı. Samsung’un ürettiği ilk ürün 1970 yılında siyah beyaz bir televizyondu. Aynı zamanda Samsung 1970 yılında yenilikçi davranarak birçok alana daha el attı televizyonların yanı sıra çamaşır makineleri, buz dolapları ve mikrodalga fırınlar üretmeye başladı. 1980 Yılına geldiğimizde Samsung elektronik alanına çok daha fazla yoğunlaşmıştı. Renkli televizyon, kasetçalar, bilgisayar ve VCR ünitesi üreterek ihracata ilk adımlarını attı.

| Samsung’un Yıllar İçerisindeki Gelişimi

1989 Yılına geldiğimizde Samsung, “Samsung BP Chemicals” adı altında BP ile birlikte çalışmaya başladı. Samsung bu sayede Kore’de kimyasal ürünler satmaya başlamış oldu. 1990’lı Yılların başlarında Samsung dünya üzerinde çok büyük bir etki yaratan hafıza kartları ve hard diskler üretmeye başladı. Artık insanlar kişisel bilgisayarlarında depolama konusundaki ihtiyaçlarını çok daha güvenli ve hızlı halledebileceklerdi, dolaysı ile Samsung aslında yıllar sonra erişeceği konumun temellerini daha 1990’lı yıllarda atmaya başlamıştı. Günümüzde bile (2021) hafıza kartları, hard diskler ve SSD gibi depolama araçları Samsung’un ürün yelpazesinin çok büyük bir kısmını oluşturmaya devam ediyor.

Bir şirket efsanesine göre Samsung’un 1995 yılında ürettiği ilk cep telefonu piyasaya sürdüğünde çalışamaz haledeymiş. Kullanıcıların bu duruma çok fazla sayıda olumsuz yorum yapmasının ardından Samsung, 1990’lı yılların sonlarına doğru Cep Telefonu işini çok daha ciddiye alarak internete erişim sağlayabilen bir telefon üretti. Ve bu telefonu 1999 yılında piyasaya sürdü. Şuanda bile cep telefonu Samsung’un ürettiği ürünler arasında en fazla kar bırakan teknolojik üründür. Samsung bünyesine kattığı bu maddi ve manevi başarıdan sonra ard arda satış rekorları açıklamaya başladı.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| Samsung Televizyon Üretmeye Ne Zaman Ve Nasıl Başladı?

1998’in son çeyreğinde Samsung dünyada ilk kez bir dijital televizyonu seri üretime sokmayı başardı. 1999 Yılına geldiğimizde Samsung, dijital televizyon serisini Dünya pazarında piyasaya sürdü. Samsung, 2000’li yılların başında HD görüntü kalitesindeki televizyonları üretmeye başladı, ve hala günümüzde bile (2021) Samsung, piyasadaki en iyi HD görüntü kalitesine sahip televizyonları üretmeye devam ediyor. Televizyon alanında yakaladığı başarıdan sonra Samsung, bünyesine CD Oynatıcılar ve çeşitli ev sineması araçları da üretmeye başladı.

| Galaxy Serisinin Yakaladığı Başarı

2010 Yılında gerçekleşmiş olan Mobil Dünya Kongresinde Samsung, ilk akıllı telefonu olan Samsung Galaxy S’i tanıttı. Samsung, Galaxy serisinin hızla büyümesinin ve popülaritesinin artmasından sonra kullanıcıların sevgisini yakalamayı başarmıştı. Galaxy, serisi oldukça hızlı büyüyor ve yeni modelleri bünyesine katmaya devam ediyordu, günümüzde bile serinin yeni modelleri çıkmaya devam ediyor ve kullanıcılar tarafından oldukça beğeni topluyor. 2010 Yılının son çeyreğinde Samsung Galaxy Tab serisi tabletlerini piyasaya sürdü. 7” inç boyutunda olan bu tablet o zamanların ilk popüler android tableti oldu.

| Gelişmeler Ve Sonuç

Samsung Nasıl Kuruldu? Samsung, 2013 tüketici fuarında televizyon alanındaki gelişimini ve başarısını tüm dünyaya göstermek amacıyla yeni nesil bir televizyon sergilediler. Sergilenen bu televizyonun en can alıcı özelliği televizyonun program bilgisini uydu alıcısından yada direkt olarak kablodan sağlamasıydı. Günümüzde teknoloji çok daha hızlı ilerliyor, bu nedenle teknoloji alanındaki şirketlerin bu hıza yetişmek için birbirleriyle arasında sürekli bir rekabet var, Samsung, bugün bile rekabet halinde olduğu firmalardan, şirketlerden daha fazla akıllı telefon üreterek bu piyasadaki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Birçok kişi tarafından Samsugun’un akıllı telefon sektöründeki başarısının A serisi olan ekonomi sınıfı akıllı cep telefonları sayesinde olduğu belirtiliyor. Orta Seviye olan telefonlar büyük satış potansiyeli ile beraber piyasaya çıktı. Uygun fiyatlı olmasıyla beraber kullanıcılarına çok büyük avantajlar sağladı,.

Samsung, bu anlattıklarımızın dışında Savunma Sanayisi ve İnşaat sektörü gibi pek çok alanda faaliyet göstermektedir.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap