İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Telegram Nasıl Kuruldu? CEO’su Pavel Durov Kimdir?

Telegram Nasıl Kuruldu? CEO’su Pavel Durov Kimdir?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Telegram Nasıl Kuruldu? CEO’su Pavel Durov Kimdir? Pavel Durov, 35 yaşında ve Whatsapp muadili mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kurucusu aynı zamanda CEO’su…

Pavel Durov aynı zamanda Facebook benzeri sosyal medya platformu VKontakte’nin de kurucusu.

Pavel Durov, bu başarıyı nasıl elde etti?

VKontakte ve Telegram nasıl kuruldu?

Telegram Nasıl Kuruldu? CEO’su Pavel Durov Kimdir? Haydi Başlayalım.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| Telegram Nedir Kim Tarafından Kuruldu

Telegram Nasıl Kuruldu? Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Son dönemde Whatsapp’ın en büyük rakibi olarak ortaya çıkan ve şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, büyümesini her geçen gün sürdürerek, daha çok insana ulaşıyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram ücretsiz olarak hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

| Telegram Nasıl Kuruldu?

Telegram Nasıl Kuruldu? VKontakte’deki hisselerini satan Pavel Durov başka bir girişimle hayatına devam etmeye karar verdi ve Telegram’ı kurdu. Yani ABD’deki gizli proje Telegram idi.

Yine ABD’li tanıdıklarından fikir alan Durov, Telegram’ı kendi imkanlarıyla VKontakte’den gelen parayla kurdu. Durov Telegram’ı ilk dönemde ayakta tutmak için 1 milyon dolar parayı kendi cebinden harcadığını ifade ediyor.Telegram esasında veri şifreleme yöntemini kullanan özgün bir teknolojiye sahip. Mesajların korunma kanunu diğer mesajlaşma platformlarına göre daha katı.

| Telegram Ne Kadar Güvenli?

Telegram uygulaması, WhatsApp ve Line gibi kitlesel pazar mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir. Güvenliği zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne (açıklamaya ve gelişmiş SSS’ye bakın) dayanıyor. Protokolümüzün ve istemcilerimizin güvenliğini artırmak için sürekli olarak toplulukla çalışıyor.

| Telegram’ın WhatsApp’tan Farkları

Telegram Nasıl Kuruldu? Öncelikle, WhatsApp’ta bir dosyayı paylaşmak için indirmiş olmanız gerekiyor. Telegram ise bu işi, dosyayı indirmeden yapabiliyor. Telegram dahili bir bulut depolama hizmeti sunarken, WhatsApp’ta bu seçenek yok.

Telegram ile zamanlı mesaj gönderilebiliyor. Uygulama aynı anda birden fazla cihazda kullanılabilirken, WhatsApp sadece tek bir cihazda çalışıyor. Ayrıca WhatsApp’ta yolladığınız bir mesajı belli bir süre içerisinde silebilirken, Telegram’da istediğiniz zaman yapabiliyorsunuz.

| Pavel Durov’un Çocukluk ve Eğitim Yılları

10 Ekim 1984’te St. Petersburg’da doğan Pavel Durov Babasının işi nedeniyle bir süre İtalya’da yaşamak zorunda kaldı ve ilkokula başladı. Rusya’ya tekrardan döndüğünde ise Academic Gymnasium’a başladı ve başarılı bir eğitim öğrenim gördü. 2002 yılında St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde filoloji fakültesinde eğitim görmeye başladı. Bu tarihler Durov için çok önemli çünkü hayatını bu tarihlerde kazanmaya başlıyor.

Daha 11 yaşındayken kendi kendine yazılım programlama geliştiren Durov’un teknolojiye ilgisi çocukluğuna dayanıyor. Henüz 12 yaşındayken hack yapmaya başlamıştı. İlk hack deneyimi ise okulunda sevmediği bir öğretmeni gülünç duruma düşürmek için okulun önündeki hoş geldiniz tabelasını değiştirerek öğretmeni ile alakalı bir yazı yazdı.

2007 yılında üniversiteden mezun oldu. Ve kardeşi Nikolai ile birlikte Rusya’nın Facebook’u VKontakte’yi kurdu. Pavel Durov, VKontakte’yi kurma hikayesini yine bu mecradaki bir gönderisinde açıkladı. Durov’un ilk web sitesi durov.com idi. Bu sitede okuldaki felsefe derslerinde sorulan sorulara verilmesi gereken cevaplar yer alıyordu. Spgru.ru adıyla yine üniversite öğrencilerini bir araya getiren bir forum sitesi de kurdu. Ancak bir sorun vardı. Bu sitede herkes nick kullanıyordu, kimsenin gerçek adı yer almıyordu. Daha sonra Pavel’in ABD’den gelen bir arkadaşı Facebook’tan bahsetti ve kısa süre sonra Facebook Rusya’da da faaliyete girdi.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap