İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu?

Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu?

| Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu? Selamlar dostlarım bugün ki yazımızda sizlere dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent Games anlatacağım biz nasıl kuruldu ekibi olarak detaylı bir araştırma yaparak sizlere en doğru bilgileri vermeye çalıştık umarım beğenirsiniz daha fazlası için takip etmeyi unutmayın peki su soruyu soralım bakalım Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu?

| Oyun Sektörü ?

Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu? Geleneksel olarak yaptığımız gibi öncelikle sektör tanımına bakalım. Newzoo’nun yayınladığı verilere göre, oyun sektörü 2020 yılı itibariyle yıllık yaklaşık 170 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. 2023 yılında bunun yaklaşık 200 milyar dolar olması bekleniyor. Ülke olarak baktığımızda, yaklaşık 43 Milyar dolarla Çin Dünya’nın en büyük dijital oyun pazarı. Bu pazarın en büyük oyuncusu Tencent de yaklaşık 30 milyar dolar gelir ile Dünya’nın en büyük oyun şirketi konumunda.

| Tencent Games Kuruluş Hikayesi

Tencent Games Nasıl Dünya’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu? Hikayeye en başından başlayalım. Tencent 1996 yılında bilinen adıyla Pony Ma ve 3 arkadaşı tarafından kuruldu. Tencent’in kuruluş hikayesi birçok açıdan oldukça ilginç. Tencent’in kuruluş hikayesinde FidoNet’in etkilerini görmekteyiz. FidoNet, internetten önce 1974 yılında kurulan uluslararası mesajlaşma ağı. Çin’deki önemli internet şirketlerinin kurucuları 90’lı yılların ortalarında FidoNet üzerinden birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Hatta bu durumu Çin’in PayPal Mafia’sı olarak da nitelendirebiliriz. Xiaomi’nin kurucusu Lei Jun, NetEase’in kurucusu William Ding, Pony Ma’nın FidoNet üzerinden sürekli iletişim halinde olduğu isimler. Ma,o dönem, insanların belirli bir coğrafi alanda metin ve sesli mesaj göndermelerine izin veren kablosuz iletişim cihazları Pager’ların popülaritesinin artacağına inanıyordu.

Tencent, Pager’ların internet kullanarak birbirine bağlaması fikri üzerine kuruluyor. Bunun paralelinde de Amerika’da çok popüler olan ICQ ‘nün çin versiyonunu da OICQ olarak hayata geçirdiler. Pager fikri çok uzun süre ayakta kalamasa da, OICQ Çin’de hızlı şekilde büyüdü. Gelir üretemeyen bu ürünün server masraflarını karşılamak bile Tencent için çok zor hale gelmeye başlamıştı. Yetmezmiş gibi ICQ’nun sahibi AOL’den telif ihlaliyle ilgili dava açılmasıyla tam bir çıkmazın içine girdiler. Sadece 6 ayda 2 milyon kullanıcıya erişen OICQ için yatırım bulmaya çalışsalar da ilgi duyan kimse olmadı. Uzun uğraşlar sonucunda, 5 milyon dolar değerleme üzerinden bir yatırım bulabildiler. Sonrasında uygulamanın ismini QQ’ya çevirerek yollarına devam ediyorlar. Bu dönemde hızlı yükselişine devam eden uygulama ikinci yatırımını da Naspers’dan aldı. Naspers yatırımı gelmiş geçmiş en karlı yatırımlardan biri. Bu yatırımın hikayesinden de ilerleyen satırlarda bahsetmeye çalışacağım.

2001 yılında, cep telefonlarında kullanılmak üzere MobileQQ’nun duyurulmasıyla ilk kez kar etmeye başlayan şirket, 2004 yılında da Hong Kong borsasında işlem görmeye başladı. 2007 yılına geldiğimiz Çin’de blog tutmak oldukça yaygınlaşmıştı. Tencent bu yükselişi görere blog tabanlı sosyal ağ Qzone’u tanıttı. O dönem Facebook’un yükselişiyle beraber, Facebook’da olan özelliklerin benzerlerini Qzone’a eklemeye başladı. Pony Ma’nın Qzone’u üçüncü parti yazılımlara ve oyunlara açık bir sosyal ağ yapma kararı, 2013 yılına gelindiğinde Qzone’u 550 milyon aktif kullanıcıya sahip bir platform haline getirdi. Cep telefonlarının giderek yaygınlaşmasıyla beraber Tencent oluşan boşluğu gördü ve şirket tarihinin en önemli uygulaması haline gelecek WeChat’i 2011 yılında duyurdu. WeChat günümüzde sosyal medyadan anlık mesajlaşmaya, ödeme hizmetlerinden oyun platformuna bir çok işlevi olan, Çin’de modern yaşamın bir parçası haline gelmiş tam bir super app. WeChat işlev olarak Facebook, Whatsapp,PayPal, Spotify, YouTube, Uber, Deliveroo gibi uygulamaları tek bir çatı altında birleştiriyor.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

| Pubg Mobile ?

Bildiğiniz gibi Pubg Mobile şuan dünya üzerinde en çok oynanan oyunlardan birisi ve oyunun sahibi tabikide Tencent Games ve bu büyük başarısının arkasında ben Pubg Mobile olduğunu düşünüyorum ya siz ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın yazıyı buraya kadar okuduysanız teşşekürler bir sonraki makalede görüşmek üzere ?

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap