İlginizi Çekebilir
elon-musk-sirketleri
  1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Twitch Nasıl Kuruldu?

Twitch Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Twitch Nasıl Kuruldu? İnternet tabanlı yayın platformu denilince akıllara ilk gelen isimlerden biri olan Twitch, günlük neredeyse 100 milyon tekil izleyiciye sahip. Twitch, başlarda çok küçük sermayeler ile kurulan küçük bir girişim olsa da şuanda dünyanın en büyük şirketlerinden olan Amazon tarafından satın alındı. Twitch’in başarı hikayesini sizler için derledik haydi bir göz atalım işte Twitch Nasıl Kuruldu?.

Gerek oyun dünyasında, gerek sohbet konusunda önemli bir konuma sahip olan Twitch, bugün milyonlarca yayıncı ve kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Platform, yayıncıların oyun oynarken, sohbet ederken izleyicilerle iletişim sahibi olmasına olanak sağlıyor. Bu sayede yayıncı ve izleyici arasında samimi bir bağ oluşmuş olabiliyor.

| Twitch’in Temelleri Nasıl Atıldı?

Twitch Nasıl Kuruldu? 2005 yılında Yale Üniversitesi’nde Psikoloji ve Fizik okumakta olan Justin Kan bir karar verir ve arkadaşı Emmett Shear’i de yanına alarak justin.tv adlı bir canlı yayın platformu oluşturur. O zamanlar Justin Kan’ın ayrı bir projesi olan Kiko Software adında bir Şirketi vardı, amacı şu anki Google Takvim uygulamasına benziyordu.

Kiko Takvim, pek fazla ilgi görmeyince Justin Kan, projeyi sonlandırmak istedi. Bunun üzerine şirketi eBay üzerinden satışa sundular. Açık arttırmaya giren şirket tam olarak 258.100 dolara satıldı. Projesi son bulan Justin Kan, arkadaşı Emmett Shear, ile birlikte Justin.tv platformuna odaklanmaya karar verdiler ve projeyi geliştirmek için gece gündüz çalıştılar.

| Zor Zamanlardan Geçtiler

Twitch Nasıl Kuruldu? Platformun konusu ne kadar özgün olsa da insanlar bir türlü Justin.tv çatısı altında toplanmıyordu. İzleyiciler canlı reality show fikrine pek fazla sıcak bakmadılar, bunun yerine kendi canlı videolarını oluşturmak ve insanlara sunmak istediklerini belirttiler.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Platformun günlük 3 bin tekil izleyiciye ulaştığı zamanlarda Justin Kan‘ın canını çok sıkan bir grup izleyici platformdaki çeşitli yayıncılara Swatting, (asılsız ihbar) uygulamaya başladı. Herhangi bir yayıncı yayın yaparken bir grup izleyici yayıncının adresini bir şekilde buluyor ve polise yayıncının uyuşturucu madde bulundurma, ruhsatsız silah bulundurma gibi ve benzeri suçlardan arandığını söyleyerek yayın yapan kişinin adresini vermesi sonucunda polis ekipleri yayıncının evini basıyor ve bu anlar kameralara yansıyordu. Hatta platformun kurucusu olan Justin Kan, 2007 yılında kendi canlı yayını sırasında polisler tarafından baskın bile yemişti

Justin.tv yavaş yavaş büyüyor ve izleyicilerin isteklerine önem vererek yerine getirmeye çalışıyorlardı. Bunun üzerine 2011 yılında bu site yapılan yayınların türüne göre kategorilere ayrılma kararı aldı. Bu sayede artık oyuncular için olan, Twitch.tv açılmış oldu bu kategoride sadece oyun yayını yapılacaktı.

| Twitch, Yavaş Yavaş Büyümeye Başladı

Twitch Nasıl Kuruldu? Sadece oyun konusunda yayınların yapıldığı Twitch, çok hızlı bir şekilde büyük ilgi gördü. Fakat o zamanlar bir canlı yayın platformundan yayın yapmak günümüzdeki kadar kolay değildi. Yayıncıların Mikrofon, Kamera, gibi çeşitli teknik ihtiyaçlara sahip olmaları gerekiyordu. Bunun üzerine Twitch, bir ekip kurdu ve yayıncılara bu tür konularda hizmet vermeye başladı bu ekibe oyun yayıncısı uzmanları adı verildi.

Bütün sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulan Twitch’in büyümesi hızla devam ediyordu. Twitch, Wall Street’te yayınlanan bir habere göre Amerika sınırları içerisinde Apple, Netflix ve Google’dan sonra internet trafiğini en çok kullanan sitelerden birisi oldu. 

| Yapılan Yenilikler Twitch’i Özgün ve Eşsiz Kıldı

Twitch’in getirdiği yenilikle beraber artık yayıncılar ve izleyiciler arasında canlı bir iletişim olabilecekti. Yeni gelen bu “Chat” özelliği ile beraber yayıncı ve izleyici arasında gerek oyun hakkında gerek yayıncının kendi hayatı hakkında iletişimin kurulması mümkün kılındı.

Old Spice adlı bir kozmetik markası, Wieden & Kennedy şirketiyle birlikte “Old Spice Nature Adventure” adını verdikleri bir ürünün reklam kampanyası için Twitch’in aktif chat özelliğinden yararlandı. Bu reklamın konusu yayıncıyı bir ormanda tek başına bırakıp 3 gün boyunca Chat ile beraber iletişim kurmasını sağlamaktı. Yayında chat’in söylediği komutlara uymak zorunda kalan yayıncının eğlenceli hareketleri çok fazla kişi tarafından izlenerek olumlu tepki topladı.

| Amazon’un Twitch’i Satın Almasıyla Beraber İzlenmeler İkiye Katlandı

Twitch’in 2014 verilerine göre günlük yaklaşık 45 milyon tekil izleyicisi bulunuyordu. Platformun gelişimini gören Amazon aynı sene Twitch’i satın almaya karar verdi. Kısa süre sonra Amazon’a devredilen Twitch’in izleyici sayılarının ikiye katlandığı görüldü. 2015 yılında Twitch, izleyicilerin günlük 106 dakika boyunca vakit harcadığı bir siteye dönüştü. Bu süre 2020 yılında ise 95 dakikaya düştü. 

| Oyunları Canlı Olarak İzleyebilmek İzleyicilerde Olumlu Bir Etki Yarattı

Twitch’in en büyük canlı yayın platformu olmasının en büyük sebeplerinden biri, yayıncıların yarattığı samimi ortamdır. İzleyiciler yayınların canlı olması sayesinde yayıncıların karakterini ve kişiliğini tam olarak görebiliyordu. Yayıncılar istese de istemese de kendini olmadığı bir insan gibi izleyicilere aktaramıyor ve kendi kitlesini kendisi belirliyordu.

Twitch veri bilimcisi Danny Hernandez, yazmış olduğu bir makalede “bir oyunun en gerçekçi önizlemesini yansıtan yer Twitch’tir, çünkü siz yeni çıkan bir oyunun yayınını izlerken, kendinizi bir anda yayıncının koltuğunda bulursunuz ve oyunu onun gözünden deneyimlemeye başlarsınız. Bu sayede de her şeyi dürüst bir şekilde tecrübe eder ve oyunu satın alıp almayacağınıza karar verirsiniz” sözleriyle Twitch’in güvenilir bir platform olduğunu belirtiyor. 

| Artık Twitch Sadece Oyunculara Özel Değildi

2014 yılının son çeyreğinde Twitch, getirdiği yeni özellikle beraber “Canlı Müzik” adı altında bir kategori oluşturdu. Bununla beraber artık müzikle ilgilenen yayıncıların Canlı Konser vermesi mümkün oldu. Bu kategori üzerinde başarılı olmak isteyen Twitch, reklam kampanyası altında Steve Aoki’nin Dim Mak, Skrillex’in kurduğu OWSLA gibi başarılı plak şirketleriyle ortaklık kurmaya başladı. 

Bu kategori sayesinde kendine güvenen yayıncılar hem seslerini duyurmayı başaracaktı, hem de müzik sever izleyiciler sevdikleri müzisyenlerin yayınında toplanıp canlı bir şekilde hem sohbet edip hem müzik dinleyebileceklerdi.

| Twitch, E-spor Sektörünün Gelişiminde Büyük Rol Oynadı

Eskiden E-spor günümüzdeki gibi izleyicilere kolay bir şekilde ulaşamıyordu. Bunun en büyük sebeplerinden birisi E-spor algısının günümüzde olduğu gibi çok yaygın olmamasıydı. Twitch, bu algıyı yıkmak amacı ile turnuvalara ev sahipliği yapmaya başladı.

E-spor sektörü büyük bir hızla büyüyor turnuvalar için hizmete yeni yayıncılar, geliştiriciler alınıyordu. Kurulan bu büyük ve tecrübeli kadro ile e-spor sektöründe başarılı işlere imza atılmaya başlanmıştı.

Blizzard, Riot ve Ubisoft gibi büyük oyun firmaları, Turnuva sektöründeki potansiyeli gördükten sonra ödül havuzu barındıran ödülleri milyonlarca dolara ulaşan turnuvalar düzenlemeye karar verdiler. Bu turnuvalar için özel stüdyolar bile hazırlandı. Turnuvalar Twitch, sayesinde dünyanın her yerinden izlenebiliyordu, Twitch, bu sayede E-spor sektörünün de gelişiminde büyük bir rol oynamış oldu.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap