1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Whatsapp Nasıl Kuruldu?

Whatsapp Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Whatsapp Nasıl Kuruldu? Selamlar dostlar bugün ki yazımız da dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan WhatsApp’ın tarihine ve nasıl kurulduğuna bakacağız biz nasıl kuruldu ekibi olarak sizleri aydınlatmaktan sevinç duyuyoruz eğer yazılarımızı beğeniyor sanız devamı için sitemizi takip etmeyi unutmayın haydi başlayalım.

Jan Koum 24 Şubat 1976 Ukraynalı-Amerikalı girişimci ve programcıdır. Brian Acton ile beraber bir mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın kurucusudur ve CEO’suydu. Facebook tarafından uygulama Şubat 2014’te 19,3 milyar ABD Doları karşılığında satın alındı.

| Jan Koum Kimdir?

Whatsapp Nasıl Kuruldu? Jan Koum, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de doğdu. Sovyetler Birliği döneminde kötü dönemlerde iyi bir çocukluk geçirmedi. Hava sıcaklığının kötü olduğu elektriğin olmadığı ve musluğundan suyun akmadıği bir evde yaşadı. Devlet tarafından dinlendiği nedeniyle ailesi eve telefon bile bağlatmamıştı. Yani maddi anlamda çok kötü durum dalardı.

Bu duruma son vermek için ailecek Amerika’ya gitmeye karar verdiler. Jan Koum, annesi ve anneannesi 1992 yılında Los Angales’a göçtüler.
Burada yardımlar sayesinde 3 odalı bir eve taşındılar. Çocuk yaştaki Jan bu dönemde kitap satan dükkanlardan aldığı bilgisayar kullanım kılavuzlarını okumaya başladı. Ayrıca annesi bebek bakıcılığı kendisi de bakkalda çıraklık yapıyordu.
Her şey normale dönmeye başladığında annesine mide kanseri teşhisi kondu. Bu durum karşısında Jan Koum daha da düşünen bir kişiliğe sahip oldu. Bu kadar zorluk onu düşünen biri yapmaya yöneltti çünkü.

Tam da bu dönemde yazılıma ilgi duymaya başladı ve San Jose Devlet Üniversitesi’ne kaydoldu. Yine Ernst & Young’da da güvenlik olarak çalışmaya başladı.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Burada 6 ay kadar çalıştıktan sonra (ve hala öğrenciyken) Yahoo’da altyapı mühendisi olarak işe alındı ki bu hayatını değiştiren kisimlar dan biriydi. O dönem Yahoo henüz start-up düzeyinde bir şirketti ancak Jan Koum buradaki işini çok seviyordu.

| Whatsapp’ı kurma fikri nereden çıktı?

Whatsapp Nasıl Kuruldu? Ocak 2009’da Jan Koum bir telefon satın aldı. O dönem henüz 7 aylık olan App Store’un boşluğunu gören Jan Koumun aklına parlak bir fikir geldi.

Alex Fishman adında bir dostuyla buluşup ona kafasındakini anlattı. Onlarca fincan kahveden sonra iki yürekli adam bu fikir üzerinde çalışmaya başladı. Tüm bu süreç bir iPhone geliştiricisi olmadan gitmeyeceği için Alex, Jan’ı RentACoder.com sitesinden bulduğu Igor Solomenkov adlı bir yazılımcıyla tanıştırdı ve serüvenleri başlamış oldu.

| Olmazsa Olmaz Şartlar

O dönem fikir henüz çok yeni olmasına karşın üç şey kesindi:
Uygulamada kesinlikle reklam olmayacak.
İyi bir kullanıcı potrifi sunacak.
Kullanıcının özel bilgileri güvende olacak, mesajlar saklanmayacak.
Sonuç olarak ismin babası Jan Kaum olan Whatsapp uygulaması 24 Şubat 2009’da Los Angales’de doğdu.

Zamanla uygulamanın çöktüğünü ve sorunlar çiktiğini fark eden ekip bu durumdan çok fazla hayal kırıklığına uğradılar.

Bir noktada Jan umudunu bitirdi ve başka bir iş sektöre başladı. Ancak ortağı Brian Acton onu motive ederek birkaç ay daha sabretmesini söyledi.

Birkaç ay sonra yardım eli Apple’dan geldi! Bildirim özelliği sayesinde kullanıcılar uygulamada olmadıkları zaman da bildirim almaya başladı.

Jan bu özelliği Whatsapp’a da konumlandırdı. Kullanıcılar durum güncellemesi yaptığında bu arkadaşları da bundan haberdar olmaya başladı ve Whatsapp uygulamalar arasında 1. sıraya oturdu.

| Whatsapp’ın Facebook’a Girişi

Bu başarı elbette Mark Zuckerberg‘in elinden kaçamadı!

Zuckerberg, iki arkadaşla ilk olarak Ocak 2012’de bağlanti kurdu. Amerika’da yapılan bir kaç toplantı’dan sonra Mark, Jan Koum’a Facebook’a katılması yönünde teklifte bulundu.

Mart 2014’te ise Whatsap resmen Facebook’a dahil oldu. Bu satın almanın bedeli ise tam 18 milyar dolardı! Paranın 4 milyar doları nakit olarak 10 milyar doları Facebook hissesi, 4 milyar doları kısıtlı hisse senedi olarak verildi.

Satın almadan sonra Jan Koum, açık kaynak işletim sistemi geliştiren FreeBSD Vakfına 2 milyon dolar, Silikon Vadisi Vakfına da 900 milyon dolar bağışladı.

Whatsapp sonraki dönemde sesli arama, Whatsapp Web gibi özellikler geliştirerek yoluna devam ediyor. Hemen her hafta yeni bir güncelleme alan uygulama gittikçe daha da güzel ve güvenilir bir hal alıyor. Uzun yıllar da popülaritesinden ödün vereceğe ‘de benzemiyor…

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap