1. Ana Sayfa
  2. Şirketler
  3. Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Eskiden karnımız acıktığında eğer dışarıdan sipariş vereceksek, yaptığımız şey, buzdolabına gidip üstündeki magnetleri incelemek ve canımızın ne çektiğini karar verdikten sonra magnetin üzerindeki telefon numarasını çevirmekti. Fakat hayatımıza dijital girdikten sonra 0-1 girdikten sonra, Yemek Sepeti diye bir platform bizim bu davranışınızı tamamen değiştirdi. Markaların Hikayeleri’nde bugün Yemek Sepeti’nin hikayesine bakıyoruz. Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

| Yemeksepeti’nin Kurucusu?

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Yemek Sepeti dendiğinde herkesin aklına ilk olarak o isim geliyor: Nevzat Aydın. Kendisi Yemek Sepeti’nin kurucusu olarak biliniyor. Evet bu doğru. Yemek Sepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın, ama kısmen doğru çünkü tek kurucu kendisi degil. Kendisi ile birlikte üç arkadaşı daha var. Yani toplamda dört kurucular. Fikrin asıl sahibi ise Nevzat Aydın. Biz de hikâyemize ilk olarak Nevzat Aydın’la başlayalım. Yemeksepeti Nasıl Kuruldu?

| Nevzat Aydın Kimdir, Projenin Hayata Geçme Aşaması

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Nevzat Aydın, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden mezun oluyor. Mezuniyetinin hemen ardından Silikon Vadisi’ne gidiyor. University of San Francisco’da İşletme Master’ına başlıyor ve bir senenin sonunda okulunu yarıda bırakıp Türkiye’ye dönüş yapıyor. Türkiye’ye dönüş yapmasında bir amacı var diyor ki, Türkiye’de insanların online olarak yemek siparişi verebileceği bir platformu hayata geçireceğim. Bunu dünyada ilk uygulayan kişi, ilk düşünen kişi Nevzat Aydın değil. Zaten kendisi de röportajlarında bunu dile getiriyor. Fakat Nevzat Aydın bu modeli, bilinen modeli farklılaştırıyor, biraz daha şekillendiriyor ve kullanıcıya bu şekilde sunuyor bunu. Kurmuş olduğu iş modelinde, kullanıcılardan yani sipariş verenlerden herhangi bir ücret
komisyon alınmıyor. Komisyonlar restoranlardan alınıyor. Başarılı bir teslimat, kusursuz bir müşteri deneyimi olmazsa olmaz kriter ve farklı yaptığı işlerden bir tanesi de kredi kartı haricinde nakit ödeme imkanı sunması. O dönem insanlar zaten internet üzerinden bir şey alma alışkanlığına sahip değil. Sahip olsalar bile kredi kartı kullanma noktasında tedirginlik yaşayabilirler. O dönemlerde, müşterilerinin sipariş verme noktasında bu kadar belirleyici olabilecek bir unsuru daha iyi yönetebilmek için nakit ödeme seçeneğini de platform da sunuyor.
Şirketi 2000 yılında kuruyorlar. Pek çok Start Up’ta olduğu gibi küçük bir ofisleri var. 40 metrekarelik bir ofiste projeyi hayata geçiriyorlar.

| Kurucu Ortaklar

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Yemek Sepetinin bir diğer kurucu ortağıysa Melih Ödemiş. Melih Ödemiş Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olmuş ve arkadaşları
ile birlikte Yemek Sepeti’ ni kurmak için Citibank’daki işinden ayrılıyor.

Üçüncü kurucu ortak Gökhan Akan. O da Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun. Dolayısıyla finans işleri de ona veriliyor. Nevzat Aydın ve Melih Ödemiş’le de Boğaziçi Üniversitesi’nden tanışıyor zaten.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Son ismimiz de Cem Nufusi. Cem Nüfusi de iletişim becerileri ile takımdaki bilinen kişi, ona da iletişim becerilerinden ötürü restoranlarla iletişim kurma ve onları Yemek Sepeti ağına dahil etme görevi veriliyor.

| Yemeksepeti’nin Büyüme Aşaması

2001 yılının Ocak ayında canlıya geçiyorlar. Yani Yemek Sepeti.com’u açıyorlar ve ilk gün sonunda üç adet sipariş alıyorlar. Henüz ilk aylarındayken Türkiye’nin o dönem önemli gruplarından, holding gruplarından biri olan Uzan Grubu Yemek Sepeti’ne teklif götürüyor. Fakat bu ortaklık teklifini ekip geri çeviriyor ve belki de bugün hala Yemek Sepeti’nin yaşamasını sağlayan bir karar oluyor. Çünkü bildiğiniz gibi ilerleyen yıllarda Türkiyede Uzan Grubu için işler hiç iyi gitmedi.

Günde üç adet olan sipariş sayısı ilk yıl sonunda günde 150’ye yükseliyor. O dönem restoranların çoğu internet kullanmadığı için ofise gelen siparişler faksla restoranlara iletiliyor. Bu arada Yemek Sepeti’nin kuruluşu muazzam derecede kötü bir döneme denk gelmiş. Bunun sebeplerine bakacak olursak, birincisi Türkiye’de çok çok ciddi boyutlarda bir ekonomik kriz etkin, bir diğer kriz ise dünya genelinde internet şirketlerini kasıp kavuran Nasdaq Borsası’nı çökerten, bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon’un o dönem % 90-95 seviyelerinde borsada değer kaybetmesine sebep olan “.com” krizi. Yani kısacası makro ekonomik anlamda hem Türkiye’de işler kötü gidiyor hem de dünyada internet şirketleri için işler kötü gidiyor. Ayrıca yaşadıkları tek sorun makroekonomik riskler değil, şirket özelinde kendi işleriyle alakalı problemler var. Bunlardan bir tanesi Türkiye’deki internet penetrasyonu, internet kullanım oranı o dönem %35 seviyelerinde. Türkiye’de genişbant bağlantı yok. Hızlı bir şekilde internete erişim yok. Çevirmeli bağlantı yani dial-up bağlantı kullanılıyor. Neticede Yemek Sepeti bir internet şirketi bu kadar düşük penetrasyon olması onlar açısından olumsuz.

Tüm saydığım olumsuz unsurlar. Yemek Sepetinin 5-6 sene boyunca kar edememesine sebep oluyor. Fakat 2005-2006 yıllarında ADSL’in hayatımıza girmesiyle, internet hızlarının artmasıyla Yemek Sepeti için çok ciddi bir kırılma yaşanmış oluyor. Bunun da etkisiyle 2007 yılında günlük sipariş sayısı on binlere erişiyor. Yemek Sepeti ilk yatırımını ise 2008 yılında European Founders Fund’dan alıyor. Şimdi ilk yükseliş dalgası ADSL’in hayatımıza girmesiyle oldu dedik. Yemek Sepetinin ikinci yükseliş dalgası 2010-2011 yıllarında oluyor, ikinci dalgaya sebebiyet veren şey, 2010 yılından sonra insanların artık internet üzerinden bir şey alma alışkanlığı elde etmiş olması. 2010 yılının sonuna geldiğimizde ise günlük sipariş ortalama 30.000 düzeylerinde ve Yemek Sepeti’nin 900.000 üyesi var. 2011’in Kasım’ında, ortaklardan Cem Nufusi hisselerini satıyor ve şirketten ayrılıyor. Kendisini iş dünyasından soyutlayıp, tamamen dünyayı gezeceği farklı deneyimler yaşayacağı bir hayata atıyor kendini. Yemek Sepeti ise büyümeye devam ediyor. 2012 yılında General Atlantic’ten 4.400.0000 $ yatırım alıyor. 2013’de Ortadoğu’da Katar, Suudi Arabistan ve Lübnan gibi pazarlara giriyor. Yemek Sepeti Yunanistan’daki online sipariş platformunu da satın alıyor. Bu arada 2010 da aslında Rusya’ya açılmıştı ama Rusya’daki operasyonların 2012 yılında sonlandırdı.

2013 yılının Kasım verilerine baktığımızda 2.200.000 kayıtlı üye 10.000’in üzerinderestoran ve günde 60.000 seviyelerinde sipariş var. 2014 yılında bir yemek platformu olan ve yemek tarifi platformu olan yemek.com’u hayata geçiriyorlar. Bundan diğer videolar da bahsetmiştik. Özellikle internet şirketleri vermiş oldukları hizmet ve yaptıkları işlerle alakalı blogları, portalları hayata geçiriyorlar ve böylece daha geniş kitlelere erişme imkanına ulaşıyor.

| Yemeksepeti Satılışı ve Sonrası

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Ve geldik 2015 yılının Mayıs ayına. Yemek Sepeti tarihi açısından önemli bir dönüm noktası. Yemek Sepeti ile aynı işi yapan ve Almanya’da operasyonlarına başlayan, dünya çapında yayılmaya faaliyetleri yürüten Delivery Hero 589.000.000 $ karşılığında Yemek Sepeti’ni satın alıyor. O günkü kur değeriyle 1.596.000.000 Lira değer demek. Böylece Yemek Sepeti Türkiye’nin ilk milyar liralık internet şirketi oluyor. Yemek Sepeti’nin rekorunu Çinlilere satılan Trendyol kırmıştı. Trendyol’un rekorunuysa Zynga’ya satılan Peak Games kırdı. Nevzat Aydın, şirket satıldıktan sonra elde edilen gelirin 27.000.000 dolarını çalışanlara dağıtıyor, 140 kişiye dağıtılıyor bu para. Bu paranın içerisinde milyon dolar seviyesinde alınan para da var. 5.000 lira seviyesinde alınan para da var. Yani herkese eşit dağıtılmıyor bu para Şimdi bu satışla alakalı ve Delivery Hero ile alakalı birkaç şey daha söyleyeyim. Delivery Hero 2011 yılında kurulmuş yani Yemek Sepetinden 10-11 yıl sonra hayata geçen bir şirket. Yemek Sepetini gelip satın aldı ve aynı sektörde faaliyet gösteriyorlar. Belki de kurucularının çıkış noktası Yemek Sepeti bunu bilmiyoruz. Bu bize doğru yatırımlar alabilmenin, doğru şekilde büyüyebilmek için dünya çapında fonlardan yatırım alabilmenin ne derece önemli olduğunu ispatlıyor. Bu durum bizi 2000-2001 yıllarında pazara giren, çok zor koşullarda ayakta kalmayı başaran, muazzam büyümeler yakalayan bir Türk şirketi, aynı sektörde 2010 yılında giren ve belki doğru hamlelerle daha çok büyüyen bir Alman şirketi tarafından satın alınıyor. Yemek Sepetinin yakaladığı şey tabii ki çok büyük bir başarı ama eğer Yemek Sepeti doğru yatırımları alabilseydi, bu şirketten çok daha fazla büyüyüp belki o şirketi bile satın alabilecek hale gelebilirdi. Bir Türk şirketi olmanın bazen böyle handikapları da olabiliyor dünyadan yatırım çekmek anlamında.

Nevzat Aydın da Berfu Güven’in Arka Koltuk programında yaptığı söyleşide buna değiniyor. Eğer biz 2008-2010 yılları arasında daha çok yatırım alabilseydik 3-4 milyar dolarlık bir şirket olabilirdik diyor. Hatta bir dönem 6 firma ile aynı anda görüştüklerini ama 17-25 Aralık süreçleri yaşanınca, dövizle kurlarda ciddi hareketler yaşanınca, Türkiye’de yatırımcıların güveni azalınca, bu süreçten vazgeçildiğini, bu sürecin olumlu sonuçlanmadığını dile getiriyor. İşte Yemek Sepetinin yaşadığı bu durum dış yatırımcılar gözünde yabancı yatırımcılar gözünde bir ülkedeki ekonomik istikrarın,ekonomideki şeffaflığın ne derece önemli olduğunu bize gösteriyor.

Eğer çok daha güvenilir bir ekonomimiz olsaydı çok daha stabil bir ekonomimiz olsaydı çok daha şeffaf olsaydı Türkiye’de her şey, yabancı yatırımcılar çok daha güvenli bir şekilde ülkemize gelip şirketlere yatırım yapabilirlerdi. Bu şekilde şirketlerimiz erken aşamalarda satılmak yerine çok daha büyük değerlere ulaştıklarında satılabilir veya satılmak yerine büyümeye devam edebilirlerdi. Bu arada satılmasına rağmen bildiğiniz gibi şirket hala Nevzat Aydın’a emanet. Şirketin CEO’su Nevzat Aydın, kendisi ayrıca bir Zagor sevdalısı, ve Trabzonspor taraftarı. Hatta bir dönem Trabzonspor’un başkan yardımcılığını da yaptı. İsterseniz biraz da Yemek Sepeti ile alakalı bazı istatistiklere bakalım.

| Yemeksepeti’nin Bazı İstatislikleri

Yemeksepeti Nasıl Kuruldu? Yemek Sepeti yıllık olarak çeşitli, dikkat çekici istatistikler yayınlıyor. Yemek Sepeti’nin yayınlamış olduğu bu istatistiklere göre 2020 yılında en çok sipariş verilen ürünler: Döner, Lahmacun ve Adana. Oran olarak en çok artış gösteren sipariş ise Sebze Yemeği, Döner ve Kahve siparişi. En çok yoğunluk Cuma günleri yaşanıyormuş. En yoğun saatlerde 19-20. 2020 yılında kullanıcılara sunulan indirimler neticesinde kullanıcıların cebinde 395.000.000 lira kalmış. İzmir’deki bir restoran bir gün içerisinde 1907 sipariş alarak rekor kırmış. 2020’nin en çok sipariş veren kullanıcı ise 1548 sipariş vermiş. En yüksek sepet tutarı 4600 TL. Tek seferde en çok sipariş verilen ürün ise 300 adetle lahmacun. 2020’ de Yemek Sepeti’nde 32.437 restoran katılmış ve platform 5.300.000 yeni üye kazanarak toplam üye sayısını 19 milyona çıkarmış.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap