Steam Nasıl Kuruldu? Kurucusu Kim? Tarihçesi

Steam Nasıl Kuruldu Kurucusu Kim Tarihçesi hakkındaki her bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Steam bir video oyununu dijital dağıtım yoluyla alabileceğiniz bir uygulamadır. Eylül 2003’te Valve’in oyunları için otomatik güncellemeler sağlaması için bağımsız bir yazılım istemcisi olarak başlatıldı ve üçüncü taraf yayıncıların oyunlarını içerecek şekilde genişletildi. Steam ayrıca çevrimiçi bir web tabanlı ve mobil dijital mağazaya da genişledi. Steam, dijital haklar yönetimi (DRM), sunucu barındırma, video akışı ve sosyal ağ hizmetleri sunar . Ayrıca kullanıcıya oyunların yüklenmesi ve otomatik olarak güncellenmesi ve arkadaş listeleri ve grupları, bulut depolama ve oyun içi ses ve sohbet işlevleri gibi topluluk özellikleri sağlar.

Steam

Yazılım, geliştiricilerin Steam‘in işlevlerini, oyun içi başarılar, mikroişlemler ve Steam Workshop aracılığıyla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik desteği de dahil olmak üzere ürünlerine entegre etmek için kullanabilecekleri Steamworks adında ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulama programlama arayüzü (API) sağlar . Başlangıçta Microsoft Windows işletim sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da , macOS ve Linux sürümleri daha sonra yayınlandı. İOS , Android ve Windows Phone için mobil uygulamalar da yayınlandı 2010’larda. Platform ayrıca tasarım yazılımı, donanım, oyun müzikleri, anime ve filmler de dahil olmak üzere başka bir içerik yelpazesi sunar .

Steam Kurucusu Kim?

Valve Software veya sadece Valve olarak da bilinen Valve Corporation , merkezi Bellevue, Washington’da bulunan bir Amerikan video oyunu geliştiricisi , yayıncısı ve dijital dağıtım şirketidir . Steam ve Half-Life , Counter-Strike , Portal , Team Fortress , Left 4 Dead ve Dota serilerinin yazılım dağıtım platformunun geliştiricisidir .

Valve 1996 yılında eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından kuruldu . İlk ürünleri olan PC birinci şahıs nişancı oyunu olan Half-Life , 1998’de kritik beğeni ve ticari başarı için piyasaya sürüldü ve daha sonra Harrington şirketten ayrıldı. 2003 yılında Valve, 2011 yılına kadar dijital PC oyun satışlarının yaklaşık yarısını oluşturan Steam‘i başlattı. 2012 yılına kadar Valve‘in 250 civarında çalışanı olduğu ve 3 milyar doların üzerinde değere sahip olduğu bildirildi ve bu da ABD’deki çalışan başına en karlı şirket oldu. Valve 2010’larda bir oyun bilgisayarı markası olan Steam Machine gibi donanım geliştirmeye başladı.

Valve Company Logo

Steam Nasıl Kuruldu?

Steam‘in gelişimi 2002 yılında platformun çalışma isimleri “Grid” ve “Gazelle” olarak başladı. 22 Mart 2002’de Oyun Geliştiricileri Konferansı etkinliğinde kamuoyuna duyuruldu ve aynı gün beta testi için yayınlandı . Steam’i bir oyunla entegre etmenin kolaylığını göstermek için Relic Entertainment İmkansız Yaratıkların özel bir versiyonunu yarattı . Valve dahil olmak üzere, çeşitli şirketler, ile ortak AT & T , Acer ve GameSpy . 

Müşterinin 12 Eylül 2003’teki resmi yayınlanmasından önce 80.000 ila 300.000 oyuncu beta testine katıldı. Müşteri ve web sitesi aynı anda binlerce kullanıcı tarafından zorlanmaya çalışıldı. Aynı zamanda, Steam’in birincil işlevi çevrimiçi bilgisayar oyunları yama işlemi Common’ı düzene ve diğer tüm oyunlar için isteğe bağlı bir bileşendir oldu. 2004 yılında, Dünya Rakip Ağı kapatıldı ve Steam ile değiştirildi, oyunların Steam’e geçmedikçe çalışmayı bırakmasını gerektiren çevrimiçi özellikler vardı.

Steam Software Valve Company

Valve’s Half-Life 2 , perakende kopyalar için bile Steam istemcisinin yüklenmesini gerektiren ilk oyundu. Bu karar, yazılım sahipliği, yazılım gereksinimleri ve Counter-Strike sunumu tarafından daha önce gösterilen aşırı yüklenmiş sunucularla ilgili endişelerle karşılandı . Bu süre zarfında kullanıcılar oyunu oynamaya çalışırken birden fazla sorunla karşılaştılar. 

2005’ten itibaren Valve, Rag Doll Kung Fu ve Darwinia gibi ürünlerini piyasaya sürmek için bazı üçüncü taraf yayıncılarla sözleşmeler yapmaya başladı 2014 yılına kadar Steam’de yıllık toplam oyun satışlarının yaklaşık 1,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.  2018 yılına kadar hizmetin aylık 90 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardı. 

Steam Nasıl Kuruldu Kurucusu Kim Tarihçesi Yazı Sonu…

Kaynak:

Bir cevap yazın