İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Turkcell Nasıl Kuruldu?

Turkcell Nasıl Kuruldu?

featured
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Turkcell Nasıl Kuruldu? Türkiye’de ilk cep telefonu görüşmesi 23 Şubat 1994 tarihinde Başbakan Tansu Çiller’in Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e aramasıyla gerçekleşti bugün yüksek hızlarda internetten 4.5G 5G gibi bağlantılardan bahsedecek de o zaman teknolojisi sadece bir geceydi 1G idi 1G teknolojisinde Maximum yakalayabileceğiniz hız 2.4 KB idi yani bir MB’nin 417 de biri Bugün de karşılaştırdığımızda çok kötü bir ses kalitesi düşen telefon bağlantıları anlamına geliyordu bu düşük teknoloji ama her şeye rağmen yine de o döneme göre çok büyük bir teknolojide bu telefonun ardından Şubat 1994’te Turkcell’de hayatımıza girdi ve biz bugün Turkcell’in Nasıl Kurulduğuna bakıyoruz. Turkcell Nasıl Kuruldu?

| Turkcell’in Kurucuları Kimlerdir, Tohumları Nasıl Atıldı?

Turkcell Nasıl Kuruldu? Turkcell 1994 yılında dönemin popüler işadamlarından Mehmet Emin Karamehmet’in Çukurova Holding öncülüğünde kuruluyor Mehmet Emin Karamehmet ile birlikte bu işi ortak giren kişi ise Murat Vargı hatta Murat Vargı Turkcell projesini Mehmet Emin Karamehmet’e getiren kişi kendisi çalışma hayatına 1972 yılında Koç Holding bünyesinde ihracat temsilcisi olarak başlamış bundan dört sene sonraysa 3 ortağı ile birlikte Penta isminde yeni dış ticaret şirketi kuruyor. Bugün Murat Vargı MV Holding isminde isminin baş harflerinin kısaltmasını alan bir Holding var bu halde bünyesinde. Oteller rüzgar enerjisi üretimi, Ödeme Sistemleri altyapısı, girişimcilik Platformu, öğrenci yurtları Detoks Merkezi gibi çok çeşitli alanlarda hizmet veren bir şirketler bulunuyor. Ve gelelim Mehmet Emin Karamehmet’e Mehmet Emin Karamehmet bir dönem Türkiye’nin en zenginleri listesinde zirvede ve hatta dünyanın en zenginleri arasına girmiş bir isim kurmuş olduğu Çukurova Holding bir önem Türkiye’de yüzlerce şirkette faaliyet gösteren bir Holdingdi böyle ki Çukurova Holding bünyesinde Mehmet Emin Karamehmet’in 165 tane şirketi vardı İnterbank, Yapı Kredi, Pamukbank, sigorta şirketleri, inşaat şirketleri medya kuruluşları ve nicesi. Fakat ilerleyen yıllarda Çukurova Holding’in TMSF ile yaşadığı süreçler var ve bu süreçler neticesinde Çukurova Holding Kale şirketleri diyebileceğimiz büyük şirketlerini bir bir itiyor ve büyük bir güç kaybına uğruyor. Çukurova Holding’in hikayesi ve TMSF ile yaşadığı sürece daha sonra detaylı olarak başka bir yazımızda değineceğiz. Turkcell Nasıl Kuruldu?

Turkcell Nasıl Kuruldu? Mehmet Emin Karamehmet ve Murat Vargı Turkcell projesi için birlikte hareket ediyorlar ve bu projeyi hayata geçirmek için yola koyulurlar. Burada burada çok enteresan bir detay var Murat Vargı’nın Aslında projenin gerçek sahibi olduğunu bu projeyi ilk olarak hayata geçirmek isteyen kişi olduğunu belirttim Murat Vargı yine bu projeyi başlangıçta yine Türkiye’nin önemli iş adamlarından biri olan Hüsnü Özyeğin’e götürüyor Hüsnü Özyeğin ile Murat Vargının askerlikten beri süregelen bir dostlukları var. Askerde aynı Ranzalar birisi altta ve üstte yatıyor bu derece bir eski dostlukları Murat Vargı projeyi Hüsnü Özyeğin’e anlattığında Hüsnü Özyeğin o dönem Fibabanka’yı kuralı 4-5 sene olmuş ve borçlarını yeni yeni kapatmış. Dolayısıyla diyor ki ben şimdilik böyle bir işe girmeyi düşünmüyorum. Ama Murat Vargı’ya gel ben seni patrona götüreyim diyor ve Mehmet Emin Karamehmet’e götürüyor. Murat Vargı, Mehmet Emin Karamehmet’le birlikte masaya oturuyor projeyi anlatıyor ve bu iş için başlangıç olarak 5 milyon dolar seviyesinde bir yatırım gerektiği ortaya çıkıyor. Mehmet Emin Karamehmet ise bu 5 milyon doları almak için Hüsnü Özyeğin’in Kurduğu Fibabank’a gidiyor. Hikaye burada tam anlamıyla bir fıkra gibi Çünkü Hüsnü Özyeğin borçlarını yeni kapattığı için işleri tam anlamıyla yeni yeni rayına koyduğu için o parayı başla gözden çıkarmamıştı işin çok daha büyük maliyet olacağını düşünüyordu. Fakat daha sonra işin başlangıç parasını 5 milyon doları yine Hüsnü Özyeğin sağlamış oldu. Neticede 1994 yılında Turkcell hayatımıza girdi ve 1998 yılında da Ulaştırma Bakanlığı’ndan 25 yıllık GSM lisansını 500 milyon dolar karşılığında aldı. Bildiğiniz gibi iletişimden sorumlu olan kurum Ulaştırma Bakanlığı O nedenle özel şirketler bu tarz faaliyetler göstermek istediklerinde devletten lisans almaları gerekiyor.

| Turkcell’in Borsaya Açılması

Turkcell Nasıl Kuruldu? Turkcell 11 Temmuz 2000 tarihinde borsaya açılıyor. Sadece İstanbul borsasında değil aynı anda New York borsasına da açılıyor Türkiye’nin New York borsasına kote olan tek şirketi unvanını alıyor. Turkcell’in 2000 yılındaki Hisse dağılımı ise şu şekilde, 2000 yılında şirketin %51 i Turkcell Holding’e ait %15.5 i Çukurova Grup Şirketlerinde, %13.3 ü İsveçli bir Telekominikasyon şirketi SONERA da %10.5 halka açık ve %9.7 de diğer hissedarlar arasında. Turkcell Nasıl Kuruldu?

| Turkcell’in Yönetim ve Büyüme Süreci

Turkcell Nasıl Kuruldu? Şirketin kuruluşundan 2001 yılına kadar CEO görevini Cüneyt Türktan üsleniyor. Cüneyt Türktan döneminde erişilen Maximum iletişim seviyesi 2G teknolojisi telefonlarımızı sesli konuşma için ve kısa mesajlar için kullanıyoruz. Cüneyt Türktan görevi bırakırken Turkcell’in 12 milyon 200 bin abonesi var Cüneyt Türktan’ın ardından CEO Muzaffer Akpınar oluyor. 2002-2006 yılları arasında Turkcell’in başında görev yapıyor. Muzaffer Akpınar’ın döneminde cep telefonları insanlar için daha erişilebilir oluyor. Dolayısıyla insanlar telefon aldıkça bu telefonu kullanabilmek için bir operatöre ihtiyaç duyuyorlar ve Turkcell’in aboneleri de Muzaffer Akpınar’ın döneminde dolayısıyla çok ciddi bir şekilde artıyor. Abone sayısı 39 milyon 400 bin oluyor, Turkcell’in piyasa değeri ise 13 milyar 400 milyon dolar oluyor. Tüm bu gelişmeler ekseninde 3. döneme geliyoruz 3. dönemde şirketin başında Süreyya Ciliv var ve 2007-2015 yılları arasında görevini yapıyor Süreyya Ciliv’in dönemi bir hayli hareketli bir dönem. Çünkü bu dönemde Telekomünikasyon sektöründe bir takım önemli gelişmeler var. Hayatımıza 3G adında bir teknoloji giriyor ve bu teknoloji ile birlikte biz saniyede 2MB hızı görebiliyoruz. En başta hatırlarsanız 1G teknolojisinde 2.4KB hızdan bahsetmiştik 2MB demek bunun 833 katı demek. Ayrıca bu dönemde hayatımıza akıllı telefonlarda yavaş yavaş girmeye başladığı için 3G teknolojisini ve hızlı bir internet bağlantısını bu dönemde yavaş yavaş kullanmaya başlıyoruz. Yani kısacası artık bir akıllı telefon sahibi isek telefonlarımızdan müzik dinleyebilir, video izleyebilir hale geliyoruz. Süreyya Ciliv in dönemi sonunda Turkcell 51 milyon 400 bin aboneye ulaşıyor ve geldik Turkcell’de dördüncü döneme 2015/2019 yılları arasında şirketin CEO’su Kaan Terzioğlu bu dönemde ise akıllı telefonları artık tam anlamıyla hayatımızın ayrılmaz bir parçası halinde ve bu dönemin önemli gelişmesi ise 4G,4.5G yani LTE gibi teknolojilerin hayatımıza girmesi. 4G teknolojisi 3G teknolojisinden 30 kat daha hızlı ve 100MB’e varan hızlar anlamına geliyor bizler için. 2019 yılında ise Turkcell’in CEO’su Satıştan sorumlu Genel Müdür yardımcısı olan Murat Erkan oluyor. Turkcell Nasıl Kuruldu?

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap