Türk Dil Kurumu Nasıl Kuruldu? Kuruluş Hikayesi

Türk Dil Kurumu Nasıl Kuruldu Kuruluş Hikayesi hakkında merak ettiğiniz her sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Kurum, 12 Temmuz 1932 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle Türk Dili Tetkik Cemiyeti adı altında Ruşen Samih Rıfat tarafından kurulmuştur. İlk yıllarda kurul üyeleri Eşref Ünaydın, Celâl Sahir Erozan ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu , dönemin edebiyatında öne çıkan isimler, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve Kurumun baş uzmanı ve Genel Sekreteri 1934’ten başlayarak 1979’da ölümüne kadar kurumda çalışmaya devam eden Türk Ermeni dilbilimci Agop Dilaçar‘dı .

1933 Dernek Toplantısı

Kurumun adı 1934’te Türk Dil Araştırma Enstitüsü olarak değiştirildi ve 1936’da Türk Dil Kurumu oldu. 

1930’larda Türk Dil Kurumu, Türkçe, Arapça , Farsça ve Yunanca kelimelerinin yerini alacak kampanyalar yürüttü . 3. Kongre sırasında Ural-Altay, Hint-Avrupa ve Semitik dillerinin kaynaklarının Türk dilinde bulunduğu Güneş Dili Teorisi sunuldu. Türkçe tüm dillerin kaynağı olduğu için, kelimeleri kalıcılığı daha da arttırabilir ve Fransızca kelimeleri daha sık benimsenmiştir.

Ancak son zamanlarda, kurumun dikkati , küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak , diğer birçok dil gibi Türkçe’nin İngilizce kelimelerle sürekli sızmasına yönelmiştir . 1980’lerden bu yana, TDK bu yeni İngilizce kredi kelimelerinin Türkçe eşdeğerlerinin kullanımı için kampanya yürütmektedir. Ayrıca, böyle bir eşdeğeri yoksa, bu tür sözleri mevcut Türk köklerinden birleştirmek ve Türk nüfusunun günlük yaşamlarında İngilizce eşdeğerleri yerine bu yeni paraların benimsenmesini aktif olarak teşvik etmek görevine sahiptir.

Türkiye’nin şu anda TDK’nın kamusal yaşamdaki önerilerini yasalarla uygulamak için yasal bir çerçevesi yoktur ( örneğin , Fransa’daki Académie française’in aksine ). Öte yandan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, TDK ve Eğitim ve Kültür Bakanlıklarının bu kelimelerin Türkçe eşdeğerlerinin yanlarında yasal olarak etiketlenmesini sağlayacak araçları verecekleri dikkate alınan bir yasa tasarısı bulunmaktadır. 

TDK’nın birkaç üyesi günlük kullanım için saf bir Türkçenin uygulanmasını desteklemektedir. 

Türk Dil Kurumu Binası, Ankara

Yayınlar

Kurum, Güncel Türkçe Sözlük’ün yanı sıra 850’den fazla dilbilimle ilgili kitap yayınlamıştır; bunlar arasında temel olarak Türk dilleri , özel sözlükler, filolojik kitaplar ve edebiyat eserleri yer almaktadır .

Türk Dili 1951 yılından bu yana, Türk edebiyatı üzerine bir dergi, Belleten , Türki dillerde yıllık dergi, 1953 yılından bu yana, ve Türk Dünyası , 1996 yılından beri Türk dili ve edebiyatı üzerine başka periyodik yayınlanan yılda iki kez TDK da yayınlamaktadır .

Kelime Hazinesi 

Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan Türkçe’nin resmi sözlüğü olan Güncel Türkçe Sözlük’ün 2005 baskısında, % 86’sı Türk ve% 14’ü yabancı kökenli olan 104.481 giriş bulunmaktadır. Türkçe kelime dağarcığına en önemli yabancı katkıda bulunanlar arasında Arapça , Fransızca , Farsça , İtalyanca , İngilizce ve Yunanca bulunmaktadır .

Türk Dil Kurumu Nasıl Kuruldu Kuruluş Hikayesi Yazı Sonu…

Kaynakça

Bir cevap yazın